Üniversite öğrencilerinin aşk tutumlarının bağlanma ve kimlik stilleri açısından incelenmesi
Examination of university students' love attitudes in terms of attachment and identity styles
- Tez No: 785672
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yapılan araştırmada üniversite öğrencilerinin aşk tutumları ile bağlanma ve kimlik stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubu Sütçü İmam Üniversitesinde öğrenim gören 18-29 yaş arasında olan 397 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Kimlik Stilleri Ölçeği-5 ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Bağımsız Grup T Testi, Çoklu Regresyon Analizi ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı Testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre erkek katılımcılar oyun gibi aşk ve özgeci aşkta kadın katılımcılara kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar elde etmişlerdir. İlişkisi olan katılımcıların, ilişkisi olmayan katılımcılara kıyasla tutkulu aşk, oyun gibi aşk, arkadaşça aşk ve özgeci aşkta anlamlı düzeyde yüksek puanlar elde ettikleri ortaya çıkmıştır. Korelasyon sonuçlarına göre; kaygılı bağlanma ile oyun gibi, arkadaşça, mantıklı, sahiplenici ve özgeci aşk arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Kaçıngan bağlanma ile tutkulu aşk, arkadaşça aşk ve özgeci aşk arasında negatif yönde; mantıklı aşk ile pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Kaçınma yönelimli kimlik stili ile oyun gibi aşk, arkadaşça aşk, mantıklı aşk, sahiplenici aşk ve özgeci aşk arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bilgi yönelimli kimlik stili ile tutkulu aşk, arkadaşça aşk ve mantıklı aşk arasında pozitif yönde; oyun gibi aşk arasında ise negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Norm yönelimli kimlik stili ile tutkulu aşk, oyun gibi aşk, arkadaşça aşk, mantıklı aşk, sahiplenici aşk ve özgeci aşk arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırma sonucunda ise bireylerin bağlanma ve kimlik stillerinin aşk tutumları üzerinde etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between university students' love attitudes and attachment and identity styles. The research is in relational screening model. The study group of the research consists of 397 students between the ages of 18-29 studying at Sütçü İmam University. Love Attitude Scale, Experiences in Close Relationships Inventory, Identity Styles Scale-5 and Personal Information Form were used as data collection tools in the research. SPSS package program was used for data analysis in the research. Independent Group T Test, Multiple Regression Analysis and Pearson Product Moments Correlation Coefficient Test were used to analyze the data. According to the findings of the study, male participants achieved significantly higher scores in ludus and agape compared to female participants. It was revealed that the participants who were in a relationship had significantly higher scores on eros, ludus, storge, and agape compared to the non-relationship participants. According to the correlation results; It was found that there is a positive and significant relationship between anxious attachment and ludus, storge, pragma, mania and agape. Negatively between avoidant attachment and eros, storge and agape; A significant positive relationship was found with pragma. A positive and significant relationship was found between the avoidance oriented identity style and ludus, storge, pragma, mania and agape. There is a positive relationship between informational-oriented identity style and eros, storge and pragma; A negative significant relationship was found between and ludus. A positive and significant relationship was found between norm-oriented identity style and eros, ludus, storge, pragma, mania ve agape. As a result of the research, it was seen that individuals' attachment and identity styles had an effect on their love attitudes.