Tüketicilerin taklit ürünlere yönelimlerinin tüketici etiği bağlamında incelenmesi
Examination of consumers' tendency toward counterfeit products in the context of consumer ethics
- Tez No: 785673
- Danışmanlar: PROF. DR. EYUP AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Taklit ürünler, ülke sınırlarını aşan global ölçekli bir sorundur. Ülke ekonomilerine ve dünya ekonomisine verdiği zararların tespitine yönelik çeşitli araştırmalar ve tahminler yapılıyor olsa da yol açtığı doğrudan ve dolaylı zararın boyutunun çok daha büyük olması muhtemeldir. Taklit ürün üretimi ve satışı sonucunda orijinal marka üreticileri, tedarikçiler, yasal dağıtım kanalları, çalışanlar, devlet ve tüketiciler gibi çok sayıda unsur zarar görebilmektedir. Kazanç kaybı, vergi kaybı, hak ihlalleri ve sağlık gibi çeşitli açılardan zarara yol açabilen taklit ürünlerin önüne geçilebilmesi, sorunun nedenlerinin anlaşılması ile çözüme kavuşturulabilir. Özellikle tüketici talebinin nedenleri üzerine odaklanıldığında ilgi duyanlara karar aşamasında destek olabilecek bilgi temin edilebilir. Literatürde taklit ürünlerin kullanımı altında yatan nedenlerin tespitine yönelik çok sayıda araştırma yer almaktadır. Söz konusu araştırmalarda yer verilen konulardan birisi de etik ve tüketici etiğinin taklit ürün satın alma davranışları ilişkisidir. Bu çalışmada tüketicilerin taklit ürünlere yönelimleri, etik ve tüketici etiği kapsamında ele alınmaktadır. Çalışma kapsamında tüketicilere anket uygulanmış ve elde edilen veriler (n=258) analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, taklit ürün satın alma nedenleri arasında ilk sırada kişinin gelir yetersizliği ve taklit ürünlerin düşük fiyatlı olması yer almaktadır. Tüketiciler taklit ürün gruplarından en çok giyim, çanta, cüzdan vb. deri eşyalar ve aksesuar ürünlerini satın almaktadır. Tüketicilerin etik hassasiyetinin, taklit ürün satın alma eğilimi üzerinde etkisinin olmadığı bulgulanmıştır. Tüketici etiğinin, taklit ürün satın alma eğilimi üzerinde etkisi“dolaylı fayda”alt boyutunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Counterfeit product is a global problem that goes beyond country borders. Although various research and estimations are being made to determine the damage to the country's economies and the world economy, the size of the direct and indirect damage caused will likely be much larger. As a result of the production and sale of counterfeit products, many actors such as original brand manufacturers, suppliers, legal distribution channels, employees, government, and consumers can be damaged. The prevention of counterfeit products, which can cause damage in various aspects such as loss of earnings, tax loss, violation of rights and health, can be solved by understanding the causes of the problem. Especially when focusing on the reasons for consumer demand, information that can support the decision-making process can be provided to those who are interested. There are many studies in the literature to determine the reasons behind the use of counterfeit products. Ethics and consumer ethics, in which the relationship between imitation product purchasing behavior and consumer behavior is examined, is one of the variables that are emphasized. In this study, consumers' orientation toward counterfeit products is examined within the scope of ethics and consumer ethics. Within the scope of the study, a questionnaire is applied to the consumers and the data (n=258) obtained are analyzed. According to the findings, the first reason for purchasing counterfeit products is the lack of income of the consumer and the low price of counterfeit products. Consumers mostly buy clothing, purses, wallets, leather goods, and accessories etc. from counterfeit product groups. It is found that consumers' ethical sensitivity does not affect their tendency to purchase counterfeit products. The effect of consumer ethics on the tendency to purchase counterfeit products is determined in the“indirect benefit”sub-dimension.