Meme lezyonlarında ultrasonografi eşliğinde uygulanan ince iğne aspirasyon ve kesici iğne biopsilerinin tanı değeri
Diagnosis value of US-guided fine needle aspiration and large-core needle biopsy of breast lesions
  1. Tez No: 785690
  2. Yazar: NİLGÜN GÜLDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYÇA ALTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
iz bu çalışmamızda İnce İğne Aspirasyon ve Kesici İğne Biopsileri yaptığımız palpabl ve non- palpabl meme lezyonlarında bu iki tekniği uygulama kolaylığı, komplikasyonları ve sonuçlan açısından karşılaştırmayı amaç edindik. Ekim 1995-Ocak 1997 tarihleri arasında 109 hastada saptanan toplam 118 solid lezyona US eşliğinde biyopsi yapıldı. Radyolojik ön tanılan ile biyopsi sonuçlan karşılaştırıldığında hafif derecede kuşkulu lezyonların hiç birinde malignite saptanmadı. Orta derecede kuşkulu 22 lezyonun 21'i benign olarak değerlendirildi. İleri derecede kuşkulu 23 lezyonu hepsinde malignite eksizyonel biyopsi ile doğrulandı. Hem İ.İAB hem K.İ.B uygulanan 51 lezyondan 30'u benign, 12'si malign olmak üzere 32 olguda her iki biyopsi sonucu uyumlu bulundu. Aspirasyon materyali yetersiz bulunan beş olgunun KJ.B'de ikisinde malign, üçünde benign sonuç elde edildi. 97 İ.İAB'nın sekizinde yeterli materyal elde edilemezken, K.I.B spesimenlerinde bir yetersiz sonuç vardı. İ.İAB sonuçları beş lezyonda şüpheli idi. Bu olgulardan ikisinde K.İ.B ile kesin malign sonuç elde edildi. İ.İAB sırasında hiç bir olguda komplikasyon olmazken, Kİ.B'inde beş lezyonda (%7) komplikasyon görüldü. İ.İ AB.'de atipi yönünde sonuçlar ve tanı koydurucu yeterli materyali elde edilemeyen olgular Kİ.B'ine göre daha yüksek oranda saptandı. Buna karşılık Kİ.B'lerinin daha travmatik, komplikasyon riski daha yüksek ve hasta tarafından tolere edilmesi daha güç bir teknik olduğu belirlendi. Radyolojik olarak benign-malign ayırımı yapılamayan meme lezyonlarında ilk aşamada sitopatolog eşliğinde İ.İAB uygulanması, eğer sitopatolog gelen materyali yeterli bulmazsa işleme K.İ.B. eklenmesi histopatolojik tanıya ulaşmada en uygun yaklaşım olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare these two techniques in terms of ease of application, complications and results in palpable and non-palpable breast lesions in which we performed Fine Needle Aspiration (FNAB) and Core Needle Biopsies (CNB). A total of 118 solid lesions detected in 109 patients between October 1995 and January 1997 were biopsied with US guidance. When the radiological preliminary diagnosis and biopsy results were compared, no malignancy was detected in any of the mildly suspicious lesions. Twenty-one of 22 moderately suspicious lesions were evaluated as benign. In all 23 highly suspicious lesions, malignancy was confirmed by excisional biopsy. Out of 51 lesions that underwent both FNAB and CNB, 30 were benign and 12 were malignant . Both biopsy results were found to be compatible in 32 cases. Of the five cases with insufficient aspiration material, two had malignant results and three had benign results in CNB. While adequate material could not be obtained in eight of the 97 FNAs, there was one unsatisfactory result in the CNB specimens. FNAB results were suspicious in five lesions. In two of these cases, definite malignant result was obtained with C.I.B. While there were no complications in any of the cases during FNAB, complications were observed in five lesions (7%) in the CNB. The cases in which the result was atypia and sufficient diagnostic material could not be obtained were found at a higher rate in FNAB than those in CNB. On the other hand, it was determined that CNBs are more traumatic, have a higher risk of complications and are more difficult to tolerate by the patient. In breast lesions that cannot be differentiated from benign and malignant radiologically, FNAB is performed with a cytopathologist at the first stage, and if the cytopathologist does not find the incoming material sufficient, it was concluded that the addition of CNB was the most appropriate approach to reach the histopathological diagnosis.