Palpe edilemeyen benign meme lezyonlarında takip protokolü: mamografik ve ultrasonografik BI-RADS değerlendirmesi ve ultrason eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisi
- Tez No: 156655
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN SÖĞÜTLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Amaç: Benign karekterli nonpalpabl meme lezyonlarınm ve başlangıçta negatif mamografik veya ultrasonografik bulgularla karekterize olguların zaman içerisindeki doğal seyrini ve optimal takip protokollerini, ultrasonografi ve mamografi ile değerlendirerek ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve yöntem: 1998-2004 yıllan arasında, belirli bir zaman periyodunda, Î.Ü.T.F. Genel Cerrahi Kliniğince takip edilen 167 hasta bu çalışmanın materyalini oluşturdu. Ortalama yaş 44.8 idi. İlk başvuruda hastalar fizik muayene, diagnostik mamografi (35 yaş üzeri) ve ultrasonografi (tüm hastalar) ile değerlendirildiler. İlk başvuruda 36 hastaya (%21.6) ince iğne aspirasyon biyopsisi uygulandı. Hastalar, mamografik ve utrasonografik olarak BI-RADS (Breast imaging reporting and data system) 'a göre sınıflandırılarak belirli bir izlem protokolüne tabi tutuldular. Bulgular: Hastaların ilk başvuru anında mamografik olarak, yaş gruplarına göre, 35 yaş altı olgularda %100 BI-RADS-1, 36-45 yaş grubunda %66.1'i BI-RADS-1, %32.1 BI- RADS-2 ve %1.8'i BI-RADS-3 idi. 46 yaş ve üstünde ise %59.5'i BI-RADS-1, %38.1'i BI-RADS-2, %1.2'si BI-RADS-3 ve %1.2'si BI-RADS-5 idi. Final değerlendirmesinde ise, mamografik olarak, 35 yaş altı hastaların %66.7'si BI-RADS-1 ve %33.3'ü BI-RADS- 2 idi. 36-45 yaş arasında %62.1'i BI-RADS-1, %32.8'i BI-RADS-2 ve %3.4'ü BI-RADS-3 kategorisinde idi. 46 yaş üstünde %51.2'si BI-RADS-1, %42.9'u BI-RADS-2 ve %3.4'ü BI-RADS-3 idi. İlk başvuruda, benign kalsifikasyon saptanan olguların (%10.8) %91.6'sında kalsifikasyonlarmda bir değişiklik gözlenmedi, %0.6'smda kalsifikasyonlar yok oldu. 31İlk başvuruda kitle saptanan %25.2 olgunun son değerlendirmede %22' sinin kitlelerinin rezolve olduğu, %65'inin değişmeden kaldığı ve %13 oranında ise boyutlarında artış olduğu gözlendi. İlk başvurudan sonra, BI-RADS progresy onunun menopoz, doğum sayısı, oral kontraseptif ve Hormon replasman tedavisinin istatistiksel olarak etkilenmediği gözlendi (Pearson Chi-Square). BI-RADS 2 ve 3 grubunda uygulanan (%39.5), ultrason eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsilerinin %100'ünde benign bulgular saptandı. Sonuçlar: Negatif veya nonpalpabl benign mamografik veya ultrasonografik bulgular içeren hastaların çoğunluğunda takipte aynı bulgular devam etmekte olup, bununla birlikte, olguların yaklaşık yansı herhangi bir takip süresinde biyopsiye maruz kalmaktadırlar. Bu açıdan, ultrason eşliğinde ince iğne biyopsisinin güvenilir olduğu düşüncesindeyiz. Bununla birlikte, mamografik ve ultrasonografik BI-RADS'la birlikte değerlendirilerek, negatif veya benign bulgulara sahip hastaların, hastayla ilgili faktörler de göz önünde tutulmak kaydıyla, rutin takiplerinin (biyopsi yapılmaksızın) en güvenilir yol olduğu ortaya çıkmaktadır. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: The purpose of this investigation was to analyze the natural course and optimum follow-up protocols of benign characterized non-palpable breast lesions or the cases with negative mammographic or ultrasonographic findings initially by evaluating with ultrasonography and mammography. Materials and methods: One hundred and sixty-seven patients those have been followed by Inonu University School of Medicine Department of General Surgery between 1998- 2004 were included in this study. The mean age was 44,8. The patients were evaluated by physical examination, diagnostic mammography (above 35 years old) and ultrasonography (all patients) in the first admittance. Fine needle aspiration biopsy was applied to 36 patients (21,6 %) in their first admittance. Patients were classified according to breast imaging reporting and data system (BI-RADS) and a certain follow-up protocol was initiated. Results: In their first admittance, the patients under 35 years old were 100 % BI-RADS 1 mammographically. In the group between 36-45 years old, 66,1 % were BI-RADS 1; 32,1 % were BI-RADS 2 and 1,8 % were BI-RADS 3 mammographically. In the group 46 years old and above, 59,5 % were BI-RADS 1; 38,1 % were BI-RADS 2; 1,2 % were BI-RADS 3 and 1,2 % were BI-RADS 5 mammographically. In the final evaluation, patients under 35 years old were 66,7 % BI-RADS 1 and 33,3 % were BI- RADS 2 mammographically. In the group between 36-45 years old, 62,1 % were BI- RADS 1; 32,8 % were BI-RADS 2 and 3,4 % were BI-RADS 3 mammographically. 33In the group 46 years old and above, 51,2 % were BI-RADS 1; 42,9 % were BI-RADS 2; 3,4 % were BI-RADS 3 mammographically. In the cases ( 10,8 %) in whom benign calcifations were detected in their first admittance, no changes in the calcifations were observed in 91,6 %. In 0,6 %, calcifations disappeared. In 25,2 % of the cases in whom mass was detected initially; the masses resolved in 22 %, remained same in 65 % and increased in size in 13 % in the final evaluation. After the first admittance, it was seen that menopause, number of births, oral contraceptives and hormone replacement therapy didn't affect the BI_RADS progression statistically (Pearson-chi-square). Benign pathological findings were obtained in 100 % of ultrasound guided fine needle aspiration biopsies applied to BI-RADS 2 and 3 groups. Conclusions: Although in the follow-ups of the most of the patients with benign non palpable breast lesions or with negative mammographic or ultrasonographic lesions, clinical findings remain the same, nearly half of the patients are subjected to biopsy in any time of their follow-up period. We think ultrasound guided fine needle aspiration biopsy is safe and reliable. On the other hand, mammographic and ultrasonographic BI-RADS can be evaluated together in the routine follow-ups of the patients with negative or benign findings without biopsy, considering patient related factors relaibly in this manner. 34