Development of a burst mode oscillator free femtosecond fiber laser
Küme modlu osilatörsüz femtosaniye fiber lazer geliştirilmesi
  1. Tez No: 785706
  2. Yazar: HÜR DOĞA KANTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IHOR PAVLOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kısa atım süresine sahip lazerler, telekomünikasyon, malzeme işleme, görüntüleme, metroloji gibi endüstride ve akademide geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Mod kilitleme, kısa atım oluşturmak için iyi bilinen ve geleneksel bir yöntemdir. Fakat mod kilitlemeli ultra-kısa lazerlerin tekrar frekansı kavite uzunluğundan dolayı sınırlıdır. Bu sınırlamanın üstesinden gelmek için, harmonik mod kilitleme ve sisteme tekrar frekansı çoğaltıcı ekleme gibi çeşitli teknikler önerilmiştir. Bununla birlikte, bu yöntemler sistemin karmaşıklığını ve maliyetini artırır. Yüksek tekrar frekanslı ultra-kısa lazerler, lineer olmayan optic ve optik örnekleme dışında malzeme işleme gibi gelecek vadeden uygulamalarından dolayı epey arzu edilir. Genellikle, yüksek tekrar frekanslı bir sisteme modülatör ekleyerek lazeri ablasyon soğumalı malzeme işleme gibi niş uygulamalara sahip küme modlu lazer modunda çalışmasını sağlar. Bu çalışmada, atım lazeri iki sürekli lazeri birleştirerek oluşturulmuştur ve ardından bu atımın spektrumu dört dalga karışımıyla genişletilmiştir. Genişlemenin ardından, bu atım negatif dispersiyon fiber tarafından sıkıştırılmıştır. Osilatörsüz lazer viii sistemimiz, malzeme işlemeye uygun, pikojül atım enerjisi ve ayarlanabilir GHz tekrarlama frekansı ile femtosaniye atımlar üretir.
Özet (Çeviri)
Lasers with short pulse duration have a wide range of applications in industry and science, such as telecommunication, processing, imaging, and metrology. A conventional and well-known method for producing short pulses is mode locking. However, mode locking ultrashort lasers have a limitation on repetition rate because of the cavity length. Several techniques have been proposed to overcome this limitation, such as harmonic mode locking and adding a repetition rate multiplier into a system. Nevertheless, these methods increase system complexity and cost. High repetition rate ultrashort lasers are highly desired due to their promising capabilities in material processing as well as nonlinear optics and optical sampling. Usually adding a modulator into a high repetition rate source makes the laser operate on a burst mode regime with unique applications such as ablation cooled processing regime. In this study, a pulsed laser is created by combining two continuous-wave lasers and then the beat pulse is broadened by four-wave mixing. After the broadening, the beat pulse is compressed by the negative dispersion fiber. Our oscillator free laser system vi produces femtosecond pulses with picosecond pulse energy and tunable GHz intraburst repetition rate which is suitable for material processing.