Probing signs of new physics at low energies: The neutrino case
Yeni fiziğin izlerinin düşük enerjilerde araştırılması: Nötrinodurumu
- Tez No: 785713
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TURAN, DOÇ. DR. LEVENT SELBUZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Nötrinoların parçacık fiziğinde özel bir yeri vardır. Spin-1/2, elektriksel olarak nötr, neredeyse kütlesiz ve çok zayıf etkileşen parçacıklardır. Zayıf etkileşimlerin özellik- leri, nötrinolar aracılığıyla rahatlıkla incelenebilir. Yeni fizik etkilerine duyarlı ol- dukları varsayılmaktadır. Ayrıca, düşük enerjilerde yeni fizik arayışı, Hadron Çar- pıştırıcılarının verilerinden yüksek enerjilerde yeni fizik hakkında değeri olmayan sonuçlara dayanan motivasyonlara sahiptir. Düşük enerjilerde yeni fiziğin en önemli işaretlerinden biri, nötrino saçılma deneylerinde bazı büyük etkiler göstermesi bek- lenen ve karanlık olarak adlandırılan sektördür. Bu tez, ilk olarak 2017'de COHE- RENT Collaboration tarafından ölçülen Tutarlı Elastik Nötrino-Çekirdek Saçılımı deneyi aracılığıyla iki Higgs ikili modellerine gömülü Abelyen karanlık sektör se- naryolarını analiz eder. Teorik çerçeve hiperyük alanı ile kinetik karışıma giren bir karanlık sektör U(1) ayar alanı varsayar. Ayrıca, Standart Modelin skaler sektörü, belirli varsayımlar altında karanlık ayar alanı ile nötr elektrozayıf alanlar arasında kütle karışımını mümkün kılan ikinci bir ikili ile genişletilir. CsI ve sıvı argon (LAr) viihedefleri için COHERENT verileri, toplam yedi farklı temsili senaryo için karan- lık çiftlenim sabiti, kinetik karışım parametresi ve karanlık foton kütlesi tarafından yayılan çok boyutlu parametre uzayını kısıtlamak için kullanılır. Verilere en duyarlı olanı bulmak için bunlar da birbirleriyle karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
Neutrinos have a special place in particle physics. They are spin-1/2, electrically neutral, nearly massless, and very weakly interacting particles. Properties of weak interactions can be conveniently studied through neutrinos. They are assumed to be sensitive to new physics effects. Moreover, searching for new physics at low en- ergies has its motivations based on the null results about new physics at high ener- gies coming out of Hadron Colliders' data. One of the favorite signs of new physics at low energies would be the so-called dark sector, which would show some sizable effects in neutrino scattering experiments. This thesis analyzes Abelian dark sec- tor scenarios embedded into the two-Higgs doublet models through the Coherent Elastic Neutrino-Nucleus Scattering experiment, which was first measured by the COHERENT Collaboration in 2017. The theoretical framework assumes that there is a U(1) gauge group in the dark sector with a non-zero kinetic mixing with the hypercharge field. Moreover, the scalar sector of the Standard Model is extended with a second doublet which, under certain assumptions, makes mass mixing be- tween the dark gauge field and neutral electroweak fields possible. The COHER- ENT data for the CsI and liquid argon (LAr) targets are used to constraint the multi- vdimensional parameter space, spanned by the dark gauge coupling, kinetic mixing parameter, and the dark photon mass, for a total of seven different representative scenarios, which are also compared and contrasted among each other to find out about the most sensitive one to the data.