Korunması gerekli bina ve çevrelere yapılan 'ek'lerin değerlendirilmesi
The Evaluation of 'additions' applying to the buildings and environments that should be preserved
- Tez No: 21896
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Toplumumuzda koruma olgusu değişim göstermekte, korumamın yanında değerlendirme düşüncesi de yaygınlaşmaktadır. Tarihi ve mimari önemi olan yapıların ve bunların oluşturdukları çevrelerin çağdaş konfor koşulları da dikkate alınarak kente entegrasyonu konusu, tasarımcıların ilgisini çeken güncel konular arasında yeralmaya başlamıştır. Tasarımcıların bu entegrasyonu gerçekleştirirken kullandıkları yöntem tartışmalara neden olmaktadır. Tarihi binanın da niteliklerini etkileyen yeni yapının karakteri ve eskiyle olan ilişkileri eleştirilerin temelini oluştur maktadır. Bu eleştirilerden bir metot oluşturmayı hedefleyen tez çalışmasının birinci bölümünde, çalışmanın amacı ve kapsamı yeralmıştır. ikinci bölümde ise, öncelikle koru nacak yapı ve koruma kavramının netleşmesi amacıyla bu kavramlar açıklanmıştır. Daha sonra korumanın gerekçeleri, korunacak yapının sahip olduğu değerler ve yapının korunması ve değerlendirilmesi için“ uygulanabilecek müdahale yöntemlerinden sözedilmiş tir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, eleştirilerin çıkış noktasını oluşturan tarihi binaya yapılan yeni ”ek“lerin niteliği, ”ek" yapmayı gerektiren nedenler örneklerle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise, tarihi ve mimari önemi olan çevrelerde tasarım yaklaşımları ye incelenen örneklerde bu yaklaşımların eleştirilerinden elde edilen kriterlerle bir eleştiri metodu oluşturulmuştur. Bu metot tablo halinde sunulmuş ve örnek olması amacıyla tez kapsamında incelenen örnekler tabloya yerleştirilmiştir. Beşinci bölümde ise, konu ile ilgili sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF“ADDITIONS”APPLYIN6 TO THE BUILDINGS AND ENVIRONMENTS THAT SHOULD BE PRESERVED SUMMARY The impact of the physical surrounding on our lives has never before been so overwhelming as in our day. Changing life styles, changing needs and changing human occupations have introduced new dimensions to the environmental considerations. Integration of such historical sites into the functions of the living city has become a subject of current interest among the city planners and designers. The provision of modern accommodation by rehabilitating old, outdated buildings, rather than constructing new ones, has become increasingly popular with developers, and there are numerous reasons for this. In our society, preservation concept is to preserve historical environments as“museum areas”. In last years, this concept has changed. The idea of preservation extending from the single monument towards its environmental setting adopted by architectural and city plannig circles has changed the context of application from mere preservation to functional evaluation. Throughout the ages, structures have been created to house human activities. Inevitably, with the passage of time these buildings have required alteration, replacement or enlargement because they became obsolote or inadequate to suit their functions or new functions. These new additions supply them to respond new demands and conditions. The other subject, which discuss very often, is to harmonize new additions with older buildings. There is a sign system, depending on the partner acceptances in architectural communication. While an architect gives a decision about form, he sends the certain signs to users by form, colour, texture etc. These signs are evaluated according to rythm, balance, contrast, harmony, symmetry, proportion etc. which are related with the architectural vicomposition. There should be a share-holder intersection region between architects' s sign accumulation and user's sign accumulation, so that, the evaluations can be positive, consequently the signs can be adopted. But, the differences of knowledge accumulation and character between architect and observer impede to form this share-holder intersection region exactly. For this reason, the different criticisms and comments come out. (Figure.!) Architect To be conditioned with seeking newness To be conditioned with memory share-holder sign accumulation Figure. 1. The relations between architects and users Since the different designers have the different ideas and sense, the character of new additions are impressed by these conditions. Some of designers defend the viiTightness of duplicating the existing structure and some of them defend the Tightness of interpreting or contrasting with it. According to these aspects, the aim of this thesis is to constitute a criticism method for the buildings which are of historical, cultural, aesthetics and architectural significance. In the first chapter, the starting point of the thesis on“preservation and evaluation of historical and architectural values”are told according to the pioneer points that the thesis aims to reach. In the second chapter, flstly, the concepts which form the conceptual framework of the thesis are examined. These are; old and new structure and preservation concepts. Then, the reasons of preservation are examined. The buildings which are of historical and architectural significance have cultural, morphological, emotional, functional, using values. Because of this, these buildings should preserve. To preserve, evaluate and expand etc. them, such preservation methods are applied. These methods gain to the old buildings new additions. For this reason, these methods are important for the content of thesis. In the third chapter, the problem area of the thesis is determined. To limit the subject, problem area is thought as old buildings. This problem which depends on the new additions is taken up in a conceptual framework depending on reasons of new additions and quality of them. New additions are made depending on four reasons. These are: * To expand historic buildings, * To give them a new identity or to create a new image for the buildings, * To improve the physical conditions of them, * To give them new functions. The quality of new additions are determined by the viiiexamining the new additions examples in the historical surroundigs. These are : * Additions which are applied in the old buildings, * Additions which are applied to complete absent elements of old structure, * Additions which are adjacent to exterior of old buildings * Additions which are related with old buildings but not adjacent These determinations are examined for forming the conceptual framework of the thesis by the examples. In the fourth chapter, design approaches and design problems of new additions in the environments, which have historical and architectural significance, are told. There are three basic approaches in these environments. These are: Duplicating existing structure, Constrasting with existing structure, Associating through interpreting existing structure Duplicating existing structure causes to be formed characterless buildings and additions. However, contrasting with historical buildings or interpreting them, generally results in succesfully. Then, the different design approaches cause to criticism about new additions, because the different designers apply the different design approaches. The criticism for new additions to historical buildings is examined, then many criteria are determined to constitute a criticism method for the buildings, which are of historical, cultural, aesthetics and architectural significance. Style is determined as the subject which is mostly used in criticism. Then a table is constitute with the criterions which is obtained from criticisms. As an example, criticism of new additions settle to the table. All criticisms about these additions, which can be determined, can be seen in this table. IXIn the last chapter, the results of this criticism method which is formed in the stages of the thesis are given for proving this method. The results, gained from this method can be written as below; Preservation concept has changed in the last years. The buildings which should be preserved are not only historic buildings but also new buildings which have architectural significance. * Most of the environments, which have historical, cultural, aesthetics and architectural values, can't be used as“museum areas”. New uses can be given some of them to benefit. * New additions can be harmonize with the buildings which have historical, architectural, cultural, and aesthetics values. Design approach is the most important decision on“harmony with existing structure”. * For the last word, most of these fixing should be taken into consideration before the design process of the new additions. It is thought that, the criterions, which are obtained from analizing the criticisms, can be guide data.