Hentbol hakemlerinin öz yeterlilik düzeylerinin ve karar verme davranışlarının incelenmesi
Examination of handball referee's self-efficiency levels and decision-making behaviors
- Tez No: 785718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, hentbol hakemlerinin öz-yeterlik düzeyleri ile karar verme davranışları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 2020-2021 hentbol sezonunda faal olarak görev yapan çeşitli klasman (A, B, C ve KD) ve seviyede (il, ulusal ve uluslararası), 169 gönüllü hentbol hakemi katılmıştır. Çalışmaya katılan hakemlere Kişisel Bilgi Formu, Hakem Öz Yeterlik Ölçeği ve Melbourne Karar Verme Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS for Windows 23.0 paket programı kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon analizi ile, gruplar arası farklılık incelemesini içeren araştırma sorularında ise iki grup arasındaki farklar Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup arasındaki farklar ise Kruskal Wallis-H testi ile irdelenmiştir. Analiz sonuçları %95 güven aralığında değerlendirilmiş ve "p
Özet (Çeviri)
In this study, the aim of this study was to examine the relationships between the self-efficacy levels and decision-making behaviors of handball referees. 169 volunteer handball referees from various classifications (A, B, C and KD) and levels (provincial, national and international), who were active in the 2020-2021 handball season, participated in the study. Personal Information Form, Referee Self-Efficacy Scale and Melbourne Decision Making Scale were applied to the referees who participated in the study. SPSS for Windows 23.0 package program was used in the analysis of the obtained data. The relationships between the scales were examined by Spearman correlation analysis, and in the research questions including the examination of differences between the groups, the differences between the two groups were examined by the Mann-Whitney U test and the differences between the two groups were examined by the Kruskal Wallis-H test. The results of the analysis were evaluated at 95% confidence interval and the value of "p