Hentbol hakemlerinin stres faktörlerinin incelenmesi
Analysis of stress factors among handball referees
  1. Tez No: 617473
  2. Yazar: ENİS ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR BARIŞ CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Hentbol Federasyonu Süper ligi, 1. Ligi ve 2. Liginde görev alan hentbol hakemlerin stres faktörlerinin incelenmesidir. Bu araştırmanın çalışma evrenini Türkiye Hentbol Federasyonuna bağlı olarak A, B ve C klasmanlarda görev yapan 220 hentbol hakemi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise rastgele yöntemlerle seçilmiş 42 kadın, 78 erkek 120 hakem olurşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı ve danışman tarafından oluşturulan Sosyo-Demografik Veri Formu ile Çakmak tarafından 2011 yılında geliştirilen 50 soru ve bireysel, çevresel ve örgütsel olmak üzere 3 alt boyuttan oluşan 5' li Likert Tipi hakemlerin bireyseli çevresel ve örgütsel stres kaynakları ölçeği kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, bireysel faktörler boyutunda cinsiyetler arasında anlamlı farklılık görülmüştür. Çevresel ve örgütsel faktörler ile medeni durum arasında anlamı fark bulunduğu tespit edilmiştir. Stres faktörleri ile yaş değişkeni arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Stres faktörleri ile eğitim düzeyi değişkeni arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Stres faktörleri ile hakemlik yılı arasında örgütsel faktörler boyutunda 6-10 yıl ile 16 yıl ve üzeri süredir hakemlik yapan hakemlerin skorları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Stres faktörleri ile hakemlik dışında yapılan meslek arasında bireysel faktörler boyutunda antrenör ile öğrenci olan hakemlerin skorları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Stres faktörleri ile hakemlik branşında spor yapma durumu arasında bireysel faktörler boyutunda hakemlik branşından spor yapan hakemler ile farklı bir branşta spor yapan hakemlerin skorları arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. Stres faktörleri ile hakemlik klasmanı arasında bireysel faktörler boyutunda B klasmanı ile C klasmanı skorları arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Stres faktörleri ile hakemlik yapma sebebi arasında bireysel faktörler boyutunda hobi ve maddi kazanç skorları arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, Turkey Handball Federation Super League 1 and League 2. League is involved in the investigation of the stress factors of handball referees. This research studies the universe, depending on the Turkey Handball Federation, B and C are those who served add 220 handball referee. The sample of the study is composed of 42 women and 78 men and 120 arbitrators selected by random methods. The socio-demographic data form formed by the researcher and the consultant and the individual environmental and organizational stress sources scale of 50 questions developed by Çakmak in 2011 and 5 sub-dimensions of Likert-type referees consisting of 3 sub-dimensions, individual, environmental and organizational, were used in collecting the research data. As a result of the research, there was a significant difference between the genders in terms of individual factors. It has been determined that there is a difference between environmental and organizational factors and marital status. It was determined that there was no significant difference between stress factors and age variable. It was determined that there was no significant difference between stress factors and education level variable. It has been determined that there is a significant difference between the stress factors and the years of refereeing between the scores of the referees who have been refereeing for 6-10 years and 16 years or more. It has been determined that there is a significant difference between the stress factors and the profession performed outside of refereeing in terms of individual factors between the scores of the referees who are coaches and students. A significant difference was found between the stress factors and the situation of doing sports in the refereeing branch between the scores of the referees doing sports in a different branch and the referees doing sports in the individual branch. It was determined that there was a significant difference between the stress factors and the refereeing classification in terms of individual factors between B classification and C classification scores. It was found that there was a significant difference between stress factors and reason for refereeing in terms of individual factors between hobby and financial gain scores.