Hakemlerin maç öncesi durumluk kaygı düzeylerinin karşılaştırılması ve bazı değişkenlerin durumluk kaygılarına etkileri
The compared with state anxiety level of the referees before match and the effects of some variabilities to state anxiety
- Tez No: 138169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
n ÖZET HAKEMLERİN MAÇ ÖNCESİ DURUMLUK KAYGI DÜZEYLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VE BAZI DEĞİŞKENLERİN DURUMLUK KAYGILARINA ETKİLERİ İlkay AYDIN, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Ocak 2003 Bu çalışmanın amacı; Basketbol, Futbol, Hentbol hakemlerinin maç öncesi kaygı düzeylerinin ölçülmesi ve bazı değişkenlerle karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın evrenini basketbol, hentbol ve futbol federasyonuna bağlı lisanslı hakemler, örneklemini ise, Samsun ilinde oynanan deplasmanlı lig maçlarını yönetmek için gelen ve Samsun bölgesi hakemleri oluşturmaktadır. Araştırmaya, 45'i Futbol, 45'i Basketbol ve 43'de Hentbol olmak üzere toplam 143 hakem katılmış ve bunların her klasman grubundan olmasına dikkat edilmiştir. Hakemlere, Spielberger'in geliştirdiği durumluk kaygı envanteri ve kişisel bilgilerden oluşan bir anket uygulanmıştır. Bilgilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde varyans analizi ve“t”testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, branşlar arasında maç öncesi kaygı düzeyleri bakımından bir fark yoktur (P> 0.05).
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE COMPARED WITH STATE ANXJETY LEVEL OF THE REFEREES BEFORE MATCH AND THE EFFECTS OF SOME VARIABILITIES TO STATE ANXIETY İlkay AYDIN, Master Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, January 2003 The purpose of this study was to analyze anxiety level of the referees before match and compare with some variables among Basketball, Football and Handball referees. Referees were selected from region of Samsun city and came to Samsun for refereeing. 143 referees were tested in this study. The branch of the 45 referees are Basketball, 45 referees are Football and the other 43 referees are Handball. Referees were carefully selected with all class group in this study. They were applied in anxiety inventory who was developed by Spielberger and a questionnaire was formed about personal information. Information datas were tested by using“t”test and varient analyze as statisticly.