Sinop-Ayancık arası kıyısal bölge üst infralittoralindeki chlorophyta (yeşil algler) türleri
Chlorophyta species from upper infralittoral zone of Sinop and Ayancık coast
  1. Tez No: 78574
  2. Yazar: ALİ KARAÇUHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF GÖNÜLOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV SİNOP - AYANCIK ARASI KIYISAL BÖLGE ÜST - İNFRALİTTORALİNDEK CHLOROPHYTA TÜRLERİ ÖZET Bu araştırmada, Sinop - Ayancık arasında üst - infralittoral bölgede yayılış gösteren Chlorophyta türlerinin taksonomisi çalışılmıştır Chlorophyta örnekleri Temmuz 1996 ve Temmuz 1997 tarihleri arasında aylık olarak toplanmıştır Chlorophyta bölümünden 7 familyaya ait toplam 5 1 takson bulunmuştur. Taksonların familyalara göre dağılımı aşağıdaki şekildedir 5 4 2 17 16 6 1 Chaetophoraceae Ulothrichaceae Monostromataceae Ulvaceae Cladophoraceae Bryopsidaceae Codiaceae Bulunan alglerin 11 tanesi Türkiye Karadeniz Alg Florası için yeni kayıttır ve bunlardan 3 tanesi {Cladophora echinus (Biasoletto) Kütz., Cladophora vagabımda (L ) Hoek, Bryopsis plumosa var. prolifera Schiffn.) Türkiye Alg Florası için yeni kayıttır. Anahtar Kelimeler : Chloropyta, Taksonomi, Sinop, Karadeniz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present study, taxonomy of Chlorophyta species from the upper infralittoral zone between Sinop and Ayancık have been studied The samples of Chlorophyta were collected monthly between July 1Q96 and July 1997. 51 Taxa belonging to 7 family from Chlorophyta division have been found According to family, distribution of taxa as follows Chaetophoraceae : 5 Ulothrichaceae 4 Monostromataceae 2 Ulvaceae 17 Cladophoraceae 1 6 Bryopsidaceae : 6 Codiaceae : 1 Eleven of them new record for Algal Flora of Black Sea. Turkey and 3 taxon are new record for Turkish Alg Flora (Cladophora echinus (Biasoletto) Kütz., Cladophora vagabunda (L.) Hoek, Bryopsis plumosa var. prolifera Schiffh.) Key Words : Chlorophyta, Taxonomy, Sinop, Black Sea