Identification and improvement of comfort parameters for military vehicles through total quality management, risk analysis, and multi-criteria decision-making
Askeri araçlar için konfor parametrelerinin toplam kalite yönetimi, risk analizi ve çok kriterli karar verme yoluyla belirlenmesi ve iyileştirilmesi
  1. Tez No: 785765
  2. Yazar: YASİN AYTAÇ BALKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU DAĞSUYU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY), müşteri gereksinimlerini net bir şekilde belirlemek ve satış getirilerinin kârlılığını en yüksek müşteri memnuniyet düzeyine ulaşarak artırmak için ürün/hizmet geliştirme sürecinin erken aşamalarında müşterilerin beklentilerine odaklanan bir toplam kalite yönetim aracıdır. Bir risk analizi metodu olan Hata Türleri ve Etkileri Analizi (HTEA) ile birlikte, ürün/hizmet geliştirmenin tasarım aşamasının etkinliği, müşteri gereksinimlerine bağlı en önemli teknik özelliklerin belirlenmesiyle artırılabilir. Bazen tasarım aşamasında teknik özellikleri karşılamaya çalışırken bazı çelişkiler ile karşılaşılabilir. Örneğin, bir teknik parametre iyileştirilirken, aynı anda bir diğeri kötüleştirilebilir. Bu, teknik bir çelişkiye neden olur. TRIZ (Yaratıcı Problem Çözme Teorisi), çeşitli potansiyel çözümler sunarak bu tür çelişkileri çözmek için kapsamlı bir araç setidir. En popüler ve kullanışlı çok kriterli karar verme (ÇKKV) araçlarından biri olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) metodu da de bu çözümler arasında tutarlı ve kullanışlı bir seçim yapmak için kullanılabilir. Bu çalışmada, askeri araçların konfor parametrelerini belirlemek ve iyileştirmek için KFY, HTEA, TRIZ ve AHS'nin entegre kombinasyonu kullanılmıştır. Çalışmanın materyalleri otomotiv endüstrisi ve savunma sanayiinde faaliyet gösteren bir firmadan temin edilmiştir. Çalışma sonunda söz konusu firmaya çeşitli yaratıcı çözümler önerilmiş ve AHP uygulaması ile bunlardan en uygun olanı belirlenmiştir. Firma ile yapılan görüşmelerden yola çıkılarak araç içi konfor parametresini etkileyen en önemli kriter olarak kabin içi iklimlendirme ile ilgili unsurlar belirlenmiştir. Müşteri gereksinimlerinin belirlenmesi sürecinde başta bu unsurlar dikkate alınmıştır. Teknik özellikler ve önem değerleri müşteri istekleri doğrultusunda belirlenip değerlendirilmiĢtir. Teknik özellikler arasında teknik çeliĢkiler tespit edilmiĢtir. Daha sonra, teknik özelliklerle ilgili olası arıza modlarını belirlemek için HTEA uygulaması yapılmıştır. HTEA uygulaması sonunda hesaplanan Risk Öncelik Sayısı (RÖS) değerleri, Kalite Evi matrisindeki teknik özelliklerin bağıl puan değerlerine entegre edilmiştir. Bu, teknik Ģartnameler arasında yeni teknik çelişkilerin tanımlanmasına neden olmuştur. Çelişki Matrisi ve TRIZ'in 40 Yaratıcı Problem Çözme İlkesi kullanılarak bu çelişkiler için çeşitli yaratıcı çözümler belirlenmiştir. Çalışma sonunda AHP uygulaması ile olası çözümler arasından en uygun olanı seçilerek söz konusu firmaya önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality Function Deployment (QFD) is a total quality management tool that focuses on the voice of customers in the early stages of the product/service development process in order to identify the customer requirements clearly and increase the profitability of the sales returns by achieving the maximum customer satisfaction levels possible. Combined with the Failure Modes and Effect Analysis (FMEA), which is a risk analysis methodology, the efficiency of the design stage of the product/service development can be increased by identifying the most crucial technical specifications affiliated with the customer requirements. Sometimes, during the design stage, there can be some caveats while trying to meet the technical specifications. For instance, when a technical parameter is being improved another one can be worsened, simultaneously. This causes a technical contradiction. TRIZ (Theory of Inventive Problem Solving) is a comprehensive set of tools to resolve these kinds of contradictions by offering several potential solutions. And, Analytic Hierarchy Process (AHP) methodology, one of the most popular and useful multi-criteria decision-making (MCDM) tools, can be used to make a consistent and useful selection among those solutions. In this study, the integrated combination of QFD, FMEA, TRIZ, and AHP was made used to identify and improve the comfort characteristics of military vehicles. Materials for the study are gathered from a subject company that is based in the automotive and defense systems industry. Based on the interviews conducted with the company, the elements related to in-cab air conditioning were defined as the most important criteria that affect the comfort parameter inside the vehicle. These elements were taken into consideration during the identification process of customer requirements. Technical specifications and their importance values were evaluated with respect to the customer requirements. Technical contradictions were identified between the technical specifications. Later, an FMEA application was conducted in order to identify potential failure modes regarding the technical specifications. At the end of the FMEA application, the calculated RPN values were integrated into the relative score values of technical specifications in the House of Quality matrix. This resulted in the identification of new technical contradictions among the technical specifications. By using the Contradiction Matrix and the 40 Inventive Principles of TRIZ, various inventive solutions were identified for these contradictions. At the end of the study and through the AHP application the most suitable one among the potential solutions was selected and suggested to the company.