Mutluluk ve çevre ilişkisi
Happiness and the environment relationship
- Tez No: 785770
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Geçmiş dönemlerde mutluluk ekonomik gelir ile yüksek bağlantılı olduğu düşünülürken mutluluk üzerine yapılan çalışmalar sonucunda sadece ekonomik gelir değil bunun yanı sıra birçok faktör olduğu kanıtlanmıştır. Küreselleşmeyle birlikte ekonomik büyümenin kontrolsüz bir şekilde artması, kaynakların hızla tükenmesine yol açmakta ve çevresel problemlerin ivmelenmesine sebep olmaktadır. Çevre bağlamındaki mutluluk araştırmaları hem özel sektörde tüketici davranışlarını belirlemeye yönelik olarak satış stratejileri oluşturmak amacıyla, hem de kamu sektöründe vatandaşlara daha kaliteli hizmet sunarak yönetimsel başarıyı ölçmek amacıyla kullanılmaktadır. Küresel tehditlere paralel olarak yaşadığımız yerdeki çevresel bozulmanın etkileri de şiddetli seviyelerde hissedilmiş olup bu durumun toplumdaki mutluluk seviyesini ne ölçüde etkilediği önemli konulardan biridir. Bu çalışmada, mutluluk ve çevre literatüre katkı yapılması ve çevrenin canlı hayatı için önemine vurgu yaparak bazı öncü veriler aracılığı ile toplumda çevre bilincinin oluşmasının sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmada, küresel düzeyde mutluluk üzerine çalışmalar gerçekleştiren güvenirliliği sağlanmış saygın araştırma kurumlarından olan Dünya Değerler Araştırması (World Value Survey), Dünya Mutluluk Veritabanı (World Database of Happiness), Mutlu Gezegen Endeksi (Happy Planet Index) ve Dünya Mutluluk Raporu (The World Happiness Report) araştırmalarına sonuçları ile dünyada en önemli ve kapsamlı çevresel araştırmalar gerçekleştiren Çevresel Performans Endeksi (Environmental Performance Index), Çevresel Sürdürülebilirlik Endeksi (Environmental Sustainability Index) ve Ekolojik Ayak İzi (Ecological Footprint) araştırma sonuçları mutluluk verileri ve çevresel verilerin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmada mutluluk seviyesi ile çevre arasında güçlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the past, happiness was thought to be highly correlated with economic income, but as a result of studies on happiness, it has been proven that there are not only economic income but also many factors. The uncontrolled increase in economic growth with globalization leads to rapid depletion of resources and accelerates environmental problems. Happiness studies in the context of the environment are used both to create sales strategies to determine consumer behavior in the private sector and to measure managerial success by providing higher quality service to citizens in the public sector. In parallel with the global threats, the effects of environmental degradation in the place where we live have also been felt at severe levels, and to what extent this situation affects the level of happiness in the society is one of the important issues. In this study, it is aimed to contribute to the literature on happiness and the environment and to create environmental awareness in society through some pioneering data by emphasizing the importance of the environment for living life. In the study, the results of the World Values Research, World Happiness Database, Happy Planet Index and World Happiness Report researches, which are reliable research institutions that carry out studies on happiness at the global level, and the Environmental Performance Index, Environmental Sustainability Index and Ecological Footprint, which carry out the most important and comprehensive environmental studies in the world. The results of the trace research were compared with the happiness data and environmental data. In the study, it was concluded that there is a strong relationship between the level of happiness and the environment.