19. yüzyılda ve 20. yüzyıl başında İzmir'in ticaret hayatının yapılar üzerinden okunması
In the 19th century and at the beginning of the 20th century, reading of İzmir's commercial life through the buildings
- Tez No: 785801
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR URFALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 460
Özet
Sanayi Devrimi sonrasında üretimde yaşanan artışlar sonucunda özellikle Avrupalı tüccarların hammadde ve Pazar ihtiyacı arayışı başlamıştır. Bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan toprak kayıpları ekonomisini önemli ölçüde etkilemiştir. Bir yandan bu etkileri azaltmak için reformalar, ticaret anlaşmaları, komisyonlar ve ıslahatlar gerçekleştirilirken diğer yandan Avrupa'nın hammadde ve pazar ihtiyacını karşılayan bir konuma gelmiştir. Batı Anadolu'da önemli bir ticaret kenti olan İzmir, topraklarının verimliliği, ürünlerinin çeşitliliği ve kentteki azımsanmayacak miktardaki gayrimüslim nüfusu ile Avrupalı tüccarların önemli ticaret alanlarından biri olmuştur. İzmir artan ticaret hacmi ile bu hacmi daha da arttırmak isteyen yabancı tüccarlar tarafından demiryolu, liman gibi kente önemli yatırımlar yapılmıştır. Bu yatırımlarla birlikte İzmir Osmanlı'nın önemli liman kentlerinden biri olmuştur. İzmir'de ticaret hayatı yerlilerden yabancı tüccarlara geçmiştir. 19. Yüzyıl ve 20. Yüzyılın başında İzmir merkezi ve çevresi ile bir bütün olarak işleyen ticaret kenti olmuştur. Tüm bu ticarette yaşanan gelişmeler sonucunda ticaretin resmi işleriyle ilgili olarak hükümet konağı ve konsolosluklar; para, borç alıp verme işleriyle ilgili borsa-banka yapıları; ticaret hacminin genişlemesiyle İzmir dışından gelenlerin konaklaması için oteller ve yeni teknolojik gelişmeler karşısında bilgili ve deneyimli elemanlar yetiştirilmesi için eğitim yapıları bu süreçte ticaret faaliyetleri ve bunların ihtiyaç duyduğu mekanlar arasında sayılabilir. Bahsedilen yapılar ticaret ile ilişkileri bulunsa da tez kapsamında ulaşım, gümrük, han ve endüstri yapıları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ticari ürünleri çevreden merkeze ulaştıran demiryolu ve istasyonları ulaşım yapıları altında incelenirken, deniz ticaretinin kontrolü ve düzenlenmesi gümrük yapıları, geleneksel faaliyetlerin devam ettiği han yapıları, üretim ve depolamanın gerçekleştiği endüstri yapıları ile İzmir'in ticaret hayatının bir bütün içinde okunmasını sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, as a result of the increases in production especially European traders started the search for raw materials and markets. During this period, land losses in the Ottoman Empire had a significant impact on its economy. On the one hand, reforms, trade agreements, commissions, and reforms were carried out in order to reduce these effects, on the other hand, it came to a position that meets the raw material and market needs of Europe. Izmir that is an important trade city in Western Anatolia has become one of the important trade areas of European traders with the fertility of its lands, the diversity of its products, and the substantial non-Muslim population in the city. With the increasing trade capacity of İzmir, foreign traders who want to increase this trade capacity have made significant investments in the city such as railways and ports. With these investments, İzmir became one of the important port cities of the Ottoman Empire. Commercial life in İzmir has passed from locals to foreign traders. In the 19th century and the beginning of the 20th century, İzmir became a functioning trade city with its center and its surroundings. As a result of the developments in all these trade, the government office and consulates in relation to the official business of trade; exchange-bank structures related to money and lending; With the expansion of the trade volume, hotels for the accommodation of those coming from outside of Izmir and educational buildings to train knowledgeable and experienced staff in the face of new technological developments can be counted among the trade activities and the places they need. While the mentioned buildings had a relation with trade; transportation, customs, inn, and industrial buildings are discussed in detail within the scope of the thesis. While the railways and stations that transport commercial products from the periphery to the center were examined under transportation buildings; the control and regulation of maritime trade, customs houses; inns where traditional activities continue; industrial structures where production and storage took place, and the commercial life of Izmir were provided as a whole.