Mondros Ateşkes Antlaşması'nın Milli Mücadele'ye yansımaları
The Armistice Armistice Treaty to National Struggle of reflections
  1. Tez No: 249256
  2. Yazar: ELİF DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL SEYFELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Selçuklu Devleti'nin bir uç beyliği olarak kurulan Osmanlı Devleti, Selçuklu ve Bizans devletlerinin mirasına konarak hızla gelişmiştir. Osmanlı Devleti İstanbul'un fethi, arkasından gelen Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde bir cihan devleti haline gelmiştir. 15 ve 16. yüzyıllarda hatta 17. yüzyılın ilk yarısında en muhteşem dönemini yaşamıştır. Ancak Osmanlı Devleti için 17. yüzyıl duraklama 18. yüzyılsa geçen yüzyılların kazançları üzerinde yaşadığı bir dönem olmuştur. Yeniçağın en büyük cihan devleti Yakınçağda hızlı bir gerilemenin içine girmiştir. 19. yüzyılda dağılmaya yüz tutmuş ve 20. yüzyılın başında çöküş ile karşı karşıya kalmıştır. Osmanlı Devleti 20. yüzyılın başında senaryosu çok önceden hazırlanmış bir savaş oyununun sahnesin dé kendini bulmuştur. Osmanlı Devleti 1914'te kendini Birinci Dünya Savaşı'nın ateşine atmıştır. Bu savaş sonunda Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918'de İtilaf Devletleri ile Mondros Ateşkes Antlaşması'nı imzalamıştır. Bu antlaşma, koskoca bir imparatorluğu küçücük bir kara parçasına sığdırmıştır. Bu antlaşma ile birlikte, Osmanlı toprakları üzerinde başlayan haksız işgaller, uygulamalar ve özellikle İzmir'in 15 Mayıs 1919'da Yunanlılarca işgali Türkler arasında milli heyecan uyandırmıştır. Bu işgal öncesinde ve işgalle birlikte cemiyetler kuran Türkler, işgalleri telgraf ve mitinglerle protesto etmişlerdir. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Paşanın istiklal ateşini yakmak için Samsun'a çıkması ile Milli Mücadele buradan başlamıştır.. Mondros Mütarekesiyle beraber Türk milleti için başlayan sancılı dönem, bu sancılı dönemde Türklerin işgallere karşı verdiği mücadele, bu mücadele ile doğan halkın ortak hareketi ve direnişi yansımıştır. Ulusal Kurtuluş Savaşı işgalcilere ve haksız işgallere karşı oluşan milli yansımalardır. Bu milli yansımalar sonucunda çok uluslu bir imparatorluk yerine bir ulus devlet kurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire, which was founded as a Sultanate of Selcuklu, grew with a great speed by getting the heritage of Byzantine and Selcuklu. After İstanbul?s conquest, Ottaman Empire became a world Empire in the periods of Suleyman the Magnificient and Yavuz Sultan Selim. Ottoman lived its fabulous term in 15th, 16th and also the beginning of 17th century. But 17th and 18th centuries are the pause periods for Ottoman. The biggest Empire of new age began to lose ground. In 19th century Ottoman started to defuse and at the beginning of 20th century Ottoman was faced a decadence. Ottoman found himself in a formerly prepared war scenario. In 1914 Ottoman was in the First World War. After this war, Ottoman signed Mondros Treaty with The Allies on 30th October in 1918. After this treaty, The great Ottoman became a very small state. With this treaty, The Allies and other european countries engrossed many cities in Anatolia. On 15th May in 1919, The occupancy of İzmir by Greeks woke up the Sense of Turk. The Turks protested these occupancies with meetings and demonstrations. On 19th May 1919 Mustafa Kemal Ataturk went to Samsun and started there The Kurtuluş War. All the Turkish people joined this war and showed a perfect effort to protect our country lands. After this war Mustafa Kemal Ataturk founded Turkey republic.