Tarım ve orman bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü çalışanlarında çalışma performans algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the working performance perceptions of the employees of the X. Regional Directorates of the ministry of the argiculture and forestry
  1. Tez No: 785809
  2. Yazar: SAİME DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Kaynakların Sürdürülebilir Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Kamu sektörü için bu sektörde çalışanların iş yükü ve performans algılarının ortaya konması sektör verimliliği için önemli bir unsurdur. Bu nedenlede ulusal ve uluslararası boyutlarda çalışanların iş yükü ve performans algılarına yönelik değerlendirmelere yer verildiği görülmektedir. Ülkemizde özel ve kamu sektörüne yönelik olarak çalışanların iş yükü ve performans algıları değerlendirilmiştir. Kamu yönetimi açısından ormancılık sektörü için de söz değerlendirmelerin yapılması gerekmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı' na bağlı Orman Genel Müdürlüğü'nün taşra birimi olan bazı orman bölge müdürlüklerinde çalışanlar için iş yükü ve performans algı değerlendirmeleri oluşturulmuştur. Bu sektörde bakanlığın bir başka birimi olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü birimi olan 10. Bölge Müdürlüğü çalışanları için iş yükü ve performans algıları ilk defa değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı; 10. Bölge Müdürlüğü çalışanlarının sosyodemografik yapıları ile iş yaşamlarına yönelik 11 bağımlı değişken açısından konumları, performans algıları, 10. Bölge Müdürlüğü ana çalışma görev ve yetkilerine yönelik algılarının belirlenmesidir. Yapılan çalışma DKMP 10. Bölge Müdürlüğü' ne bağlı olan; Sinop, Kastamonu, Karabük, Bartın ve Zonguldak illerinde görev yapan ve çalışma zamanında ulaşılabilen 47 bölge müdürlüğü personelini kapsamaktadır. Tez çalışması hem korunan alan kaynak yöneticileri ve çalışanları açısından hem de korunan alanlardan hizmet alan geniş bir toplum kesimi açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda örneklenen 47 denek tarafından iş yükü düzeyleri kapsamında, çalışma performans algılarını etkileyecek unsurların değerlendirilmesi sağlanmıştır. Çalışma kapsamında; iş yükü, tükenmişlik, yaşam tatmini, işe bağlı stres, iş-aile çatışması, rol belirsizliği, motivasyon, örgüte ve mesleğe bağlılık, iş-yaşam kalitesi, rol çatışması ve genel iş doyumu gibi bağımlı değişkenler ile çalışanların sosyoekonomik yapılarını ortaya koyan bağımsız değişkenler irdelenmiştir. Bu bağlamda bağımlı değişkenler ile bağımsız değişkenlere ait basit istatistiki değerlendirmeler, ikili ki-kare karşılaştırmaları, değişkenler için varyans analizleri ve değişkenler arasındaki korelasyon analizleri uygulanmıştır. Yapılan çalışmada iş yükü, tükenmişlik, işe bağlı stres, rol belirsizliği, motivasyon eksikliği, rol çatışması, iş ve yaşam kalitesinde memnuniyetsizlik ve genel iş doyumuna ilişkin algılarının sosyo-demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda; yöneticilerin, personellerinin performansını ve iş tatminini arttırmak için rol belirsizliklerinin kaldırılarak iş doyumuna ulaştırılması ve personellere makul bir iş yükü tahsis etmeleri gerektiği gibi temel sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the public sector, revealing the workload and performance perceptions of the employees in this sector is an important element for the efficiency of the sector. For this reason, it is seen that evaluations regarding the workload and performance perceptions of employees in national and international dimensions are included. The workload and performance perceptions of the employees in the private and public sectors in our country were evaluated. In terms of public administration, word evaluations should also be made for the forestry sector. Workload and performance perception evaluations have been created for the employees in some regional forest directorates, which are the provincial units of the General Directorate of Forestry under the Ministry of Agriculture and Forestry. Workload and performance perceptions were evaluated for the first time for the employees of the 10th Regional Directorate, another unit of the ministry in this sector, the General Directorate of Nature Conservation and National Parks. Purpose of the study; 10. Regional Directorate of its employees sociodemographic structures and their positions in terms of 11 dependent variables regarding their business life, their perceptions of performance, and their perceptions of the main work duties and authorities of the 10th Regional Directorate. The work carried out is subordinate to the DKMP 10th Regional Directorate; It includes the personnel of 47 regional directorates who work in the provinces of Sinop, Kastamonu, Karabük, Bartın and Zonguldak and can be reached during working time. It is thought that the thesis is important both for the protected area resource managers and employees and for a large segment of the society that receives service from the protected areas. In this context, the factors that will affect the perceptions of work performance within the scope of workload levels were evaluated by 47 subjects sampled. Scope of work; Dependent variables such as workload, burnout, life satisfaction, work-related stress, work-family conflict, role ambiguity, motivation, commitment to the organization and profession, work-life quality, role conflict and general job satisfaction and independent variables revealing the socioeconomic structures of the employees were examined. . In this context, simple statistical evaluations of dependent variables and independent variables, pairwise chi-square comparisons, variance analyzes for variables and correlation analyzes between variables were applied. In the study, it was determined that the perceptions of workload, burnout, work-related stress, role ambiguity, lack of motivation, role conflict, dissatisfaction with work and life quality, and general job satisfaction differ according to socio-demographic variables. In line with the findings obtained; In order to increase the performance and job satisfaction of their personnel, the main results have been reached such that the managers should achieve job satisfaction by removing the role ambiguities and allocate a reasonable workload to the personnel.