Atık sulardan doğal zeolit ve toz aktif karbon ile Ni(II) giderimi
Ni(II) removal from wastewater with natural zeolite and powdered activated carbon
  1. Tez No: 785896
  2. Yazar: GAMZE ALTINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENDERES LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, atıksulardan Ni (II) ağır metaline ait iyonların adsorpsiyon işlemi kullanılarak uzaklaştırılması için adsorban olarak doğal zeolit (Bigadiç klinoptiloliti) ve toz aktif karbonun (ticari) kullanılabilirliğinin araştırılmasını amaçlanmıştır. Nikelin sulu ortamdaki adsorpsiyonu işlemlerinde; pH, başlangıç derişimi, adsorban miktarı, karıştırma hızı, karıştırma süresi ve sıcaklık etkileri incelenmiştir. Her iki adsorbanın adsorpsiyon işlemi öncesi ve sonrası FTIR ve XRD ile karakterizasyonu yapılmıştır. Deneylerden elde edilen verilerle adsorpsiyon sistemini açıklamak için çeşitli 3 izoterm modelleriyle daha (Freundlich, Langmuir ve Temkin) çalışılmıştır. Adsorpsiyon işleminin her iki adsorban için de en iyi Freundlich izoterm modeline uygun olduğu bulunmuştur. Kinetik yönden adsorpsiyon olayını değerlendirmek amacıyla yalancı- birinci mertebe, yalancı-ikinci mertebe ve parçacık içi difüzyon hız modellerinin parametreleri hesaplanmıştır. Yalancı ikinci derece hız kinetiği, adsorpsiyon işlemini kinetik açıdan değerlendirmede iki adsorban için de en uyumlu hız kinetiği sonucunu vermiştir. Adsorpsiyonu, termodinamik yönden değerlendirmek amacıyla 25 oC, 35 oC, 40 oC, 50 oC ve 60 oC'de denemeler yapılmıştır. İncelenen adsorpsiyon işleminin doğal zeolit için endotermik, toz aktif karbon için ekzotermik işlem olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak tepkime hızının belirlenmesi için aktivasyon enerjileri hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Sonuçlar doğal zeolit ve toz aktif karbonun sulu çözeltilerden Ni (II) iyonunun giderilmesinde etkili adsorbanlar olarak kullanılabileceğini gösterir.
Özet (Çeviri)
In this experiment, it was targeted to examine the usability of natural zeolite (Bigadiç clinoptilolite) and powdered activated carbon (commercial) as adsorbent for the separate of Ni (II) heavy metal ions from wastewater using the adsorption process. In the adsorption processes of nickel in the aqueous medium; The effects of pH, primary concentration, quantity of adsorbent, mixing speed, mixing time and temperature were examined. Both adsorbents were featured with FTIR and XRD before and after the adsorption process. Various 3 isotherm types (Freundlich, Langmuir and Temkin) have been studied to explain the adsorption system with the data obtained from the experiments. It was obtained that the adsorption method was best suited to the Freundlich isotherm model for both adsorbents. Parameters of pseudo-first order, pseudo-second order and intraparticle diffusion rate models were calculated in order to evaluate the kinetic adsorption event. It was finalized that the pseudo-second order velocity model was the most suitable velocity model for both adsorbents in evaluating the adsorption kinetic data. Trials were achieved at 25 oC, 35 oC, 40 oC, 50 oC and 60 oC in order to evaluate the adsorption from the thermodynamically. It was determined that the investigated adsorption method is endothermic for natural zeolite and exothermic for powdered activated carbon. Finally, the activation energies were calculated and compared to determine the reaction rate. The results show that natural zeolite and powdered activated carbon can be used as efficient adsorbents in removing Ni (II) ion from aqueous solutions.