Gebeliğin beden ve genital algı ile cinsel işlevler üzerine etkisinin ortaya konulması
The effect of pregnancy on sexual functions with body image and genital self-image
  1. Tez No: 785895
  2. Yazar: NUR ERSAN ISRAFILOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Biz bu çalışma ile öncelikle, ilk gebeliğin kadın cinsel işlevleri üzerine olan etkisini ve gebelik süresi boyunca gösterdiği değişimi ortaya koymayı amaçladık. İkincil olarak, pelvik taban işlevleri, beden algısı ve genital benlik imajının, ilk gebelik boyunca gösterdiği değişimlerin her birinin, kadın cinsel işlevleri üzerine etkilerini araştırmayı hedefledik Gereç ve Yöntem: Prospektif longitudinal kontrollü olarak tasarlanan bu çalışmaya Ankara Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Gebe Polikliniği'ne 2021 Nisan-2022 Ağustos ayları arasında takipli primigravid gebeler (n=330) ve kontrol grubu olarak Ankara Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran daha önce gebe kalmamış cinsel aktif kadınlar (n=130) dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan gönüllülerin sosyo-demografik ve klinik özelliklerine ilişkin çalışma takip formları, yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi, meslek, eğitim durumu, alışkanlıkları, öz ve soy geçmişine ait özellikler, cinsel ilişkilerinin eşleriyle ilgili özelliklerine dair veriler kaydedilmiştir. Kontrol grubu olan daha önce gebe kalmamış kadınların beden algısı, genital benlik imajı, pelvik taban fonksiyonları ve cinsel işlevleri analiz edilip primigravid gebe grubunun ilk trimester ölçümleri ile karşılaştırılmıştır. Gebelikte her üç trimester için saptanan tüm ölçümlerin trimesterler arası farklılığı analiz edilip, cinsel işlevlerin trimesterler arası farklılığı ortaya konmuş ve gebelik boyunca her trimester için ölçülen beden algısı, genital benlik imajı ve pelvik taban fonksiyonlarının cinsel işlevlere olan etkisi her trimester için ayrı ayrı analiz edilmiştir. Gönüllü olup çalışmaya dahil edilen primigravid gebelerde her üç trimesterde ve kontrol grubu olan cinsel aktif daha önce hiç gebe kalmamış gönüllülerde beden algısını, kadın genital benlik imajını, pelvik taban fonksiyonlarını ve cinsel işlevleri değerlendirmek için sırasıyla; beden algısı ölçeği (Body-Cathexis Scale; BCS), kadın genital benlik imajı ölçeği (The Female Genital Self-Image Scale; FGSIS), pelvik taban bozukluk envanteri (Pelvik Floor Distress Inventory-Short Form; PFDI-20), kadın cinsel işlev indeksi (Female Sexual Function Index; FSFI) anketlerinin türkçeye valide edilmiş formları doldurtulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to reveal the effect of the first pregnancy on female sexual functions and the change during pregnancy. Secondly, we aimed to investigate the effects of each of the changes in pelvic floor functions, body image and genital self-image during the first pregnancy on female sexual functions. Materials and Method: In this study, which was designed as a prospective longitudinal controlled study, primigravid pregnant women (n=330) followed up at Ankara University, Department of Obstetrics and Gynecology Pregnancy Polyclinic between April 2021 and August 2022, and Ankara University, Obstetrics and Gynecology Department Gynecology Polyclinic sexually active women who did not become pregnant before (n=130) as a control group were included. Data on study follow-up forms, age, height, weight, body mass index, occupation, educational status, habits, personal and family history, and characteristics of sexual relations with their spouses were recorded regarding the socio-demographic and clinical characteristics of the volunteers participating in the study. Body image, genital self-image, pelvic floor functions and sexual functions of the women who were not pregnant before were analyzed and compared with the first trimester measurements of the primigravid pregnant group. The differences between trimesters of all measurements determined for all three trimesters of pregnancy were analyzed, the difference of sexual functions between trimesters was revealed, and the effects of body image, genital self-image and pelvic floor functions measured for each trimester during pregnancy on sexual functions were analyzed separately for each trimester. In order to evaluate body image, female genital self-image, pelvic floor functions and sexual functions in all three trimesters in primigravid pregnants who were volunteers and included in the study, and in the control group, sexually active volunteers who had never been pregnant before; The Turkish-validated forms of the Body-Cathexis Scale (BCS), The Female Genital Self-Image Scale (FGSIS), Pelvic Floor Distress Inventory-Short Form(PFDI-20), Female Sexual Function Index(FSFI) questionnaires were filled in.