Sağlıklı genç erişkinlerde oyun temelli denge eğitiminin statik ve dinamik denge, kor enduransı, alt ekstremite kas kuvveti üzerine etkisi
- Tez No: 785916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİRHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı sağlıklı genç erişkinlerde oyun temelli denge eğitiminin statik ve dinamik denge, kor enduransı, alt ekstremite kas kuvveti üzerine etkisini araştırmaktır. GEREÇ-YÖNTEM: Bireylerin statik ve dinamik denge parametreleri Prokin TecnoBody 252, alt ekstremite kas kuvvetleri dijital el dinamometresi, kor enduransları McGill Endurans Testi kullanılarak değerlendirildi. Bireyler Prokin sistemi ve Bosu ile egzersiz programı uygulanan grup ve sadece Bosu ile egzersiz programı uygulanan grup olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Prokin sistemi ve Bosu ile egzersiz programı uygulanan gruba sistemdeki“Pong”,“Eguilibrium”,“Ski”,“Fly”,“Shoot”,“Fruit Cutter”oyunları uygulandı. Gruplara 6 hafta süre ile haftada 2 gün egzersiz eğitimi verildi. Her iki gruba uygulanan denge eğitim programları ve oyunlar progresif olarak zorlaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya 28 sağlıklı birey (22 kadın, 6 erkek) dahil edildi. Oyun temelli müdahale grubunda, gözler kapalı stabil olmayan yüzeyde perimeter, stabil yüzeyde gözler açık perimeter, alan, statik ve dinamik stabilite limit parametrelerinde anlamlı fark bulundu (p0,05). SONUÇ: Bu çalışmada Bosu egzersizlerine ek Prokin sistemi ile denge eğitiminin gözler açık statik denge parametrelerini daha çok geliştirdiği, kor endurans ve kas kuvvetlerinde ise herhangi bir üstünlüğü olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to investigate the effect of game-based balance training on static and dynamic balance, core endurance, and peripheral muscle strength in healthy young adults. MATERIAL-METHOD: The static and dynamic parameters of balance were evaulated by Prokin TecnoBody 252. Muscle strength of lower extremities was assessed with a digital hand-held dynamometer. Core endurance was evaluated with the McGill core endurance tests. The participants were divided randomly into group of balance training with Prokin system and Bosu exercises and group of Bosu exercises. In the group of Prokin system and Bosu exercise trained with“Pong”,“Eguilibrium”,“Ski”,“Fly”,“Shoot”,“Fruit Cutter”games in the system. Groups received balance training two times a week for six weeks. The levels of the games and Bosu exercises were gradually made more difficult. RESULTS: Twenty-eight participants (22 women and 6 men) were included in this study. In the group of balance training with Prokin system and Bosu exercises, there was a significant difference in the parameters of perimeter on the unstable surface with the eyes close, the perimeter and area with the eyes open on the stable surface, static and dynamic stability limits (p0.05). CONCLUSION: Our study showed that balance training with the Prokin system and Bosu exercises improved static balance parameters with eyes open condition more than Bosu exercises alone in healthy young adults.