Sağlıklı genç erişkinlerde el tercihi, yüz asimetrisi ve kulak avantajı arasındaki ilişkiler
Relations among and preference, facial asymmetry and ear advantage in young healty subjects
- Tez No: 137897
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DANE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZET Sağlıklı genç erişkinlerde; el tercihi ile yüz asimetrisi, el tercihi ile kulak avantajı ve yüz asimetrisi ile kulak avantajı arasındaki ilişkiler araştırıldı. 44 sağlak (22 erkek, 22 kadın) ve 38 solak (17 erkek, 21 kadın) üniversite öğrencisinde, kulak avantajı işitme süresiyle ve yüz bölgesi avantajı bilgisayarlı tomografi ile gösterildi. Sağlaklar sağ kulak avantajı ve sol yüz bölgesi avantajına sahipti. Halbuki solaklar sol kulak avantajı ve sağ yüz bölgesi avantajına sahipti. El tercihi ile yüz bölgesi farkı ve yüz bölgesi avantajı arasında belirgin negatif Pearson korelasyonu vardı. Keza el tercihi ile işitme süresi farkı ve kulak farkı arasında belirgin pozitif Pearson korelasyonu vardı. Yüz bölgesi farkı ile işitme süresi farkı ve kulak avantajı arasında belirgin negatif Pearson korelasyonu vardı. Yüz bölgesi avantajı ile işitme süresi farkı ve kulak avantajı arasında belirgin negatif Pearson korelasyonu vardı. Sağ, sol ve tüm yüz bölgeleri erkeklerde kadınlara göre daha genişti. Sol yüz bölgesi sağ ellilerde sol ellilere göre daha genişti. Kadınlarda, sol ve tüm yüz bölgeleri sağ elli kadınlarda sol elli kadınlara göre daha genişti. Sağ ve sol kulağın işitme süreleri erkeklerde kadınlara göre daha uzundu. Sağ kulak için işitme süresi sağlaklarda solaklardan daha uzundu. Erkeklerde, sağ kulak için işitme süresi sağ elli erkeklerde sol elli erkeklerden daha uzundu. Kadınlarda, sağ kulak için işitme süresi sağ elli kadınlarda sol elli kadınlardan daha uzundu. Bu sonuçlar el tercihinin yüz asimetrisi ve sonuç olarak işitme asimetrisi ile ilişkili olabileceğini gösterir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relations between the hand preference and the facial asymmetry, between hand preference and the ear advantage, and between facial asymmetry and the ear advantage were investigated in young healthy subjects. The ear advantage was determined by duration of hearing and the facial region advantage by computerized tomography in 44 right-handed (22 male, 22 female) and 38 left-handed (17 male, 21 female) collage students. Right-handers had a right ear advantage and a left facial region advantage, whereas left-handers had a left ear advantage and a right facial region advantage. There was remarkable inverse Pearson correlations between hand preference and the difference of facial region, and the facial region advantage. There was also a remarkable positive Pearson correlations between hand preference and the difference of hearing duration, and ear advantage. Both the difference of facial region and the facial region advantage had significant inverse Pearson correlations with the difference of hearing duration and the ear advantage. The right, left and total facial regions were wider in the males than in females. The left facial region was wider in the right-handers than in the left-handers. In females, the left and total facial regions were wider in the female right handers than in the female left-handers. The hearing durations of the right and left ears were longer in the males than in females. The hearing duration for right ear was longer in the right-handers than in the left-handers. The hearing duration for right ear was longer in the male and female right-handers than in the male and female left-handers, respectively. These results suggest that hand preference may be related to facial and consequently aural asymmetries.