Evaluating the restorative potential of different green strategies in streets
Sokaklarda mekanı oluşturan farklı yeşil stratejilerin onarıcı potansiyelinin değerlendirilmesi
- Tez No: 785955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüz yaşam tarzlarına göre, dünya çapında çoğu şehirde çoğu insan, iş veya üniversite ortamlarında kendilerini zihinsel olarak yoran günlük stres faktörleriyle baş ediyor. Yayalar için, şehir sokaklarının kaldırımları genellikle günlük ulaşım sırasında çoğunlukla karşılaştıkları ve ulaşımda yaya olarak harcadıkları zamanın çoğunu oluşturan mekânlardır. Böylece yayalar evlerine gitmeden önce şehrin sokaklarında gezinme ve dinlenme şansına sahip olma şansları vardır. Bu nedenle, kentsel sokaklar onarıcı özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanırsa, insanların ruh sağlığını iyileştirebilir. Daha önce yapılan araştırmaların ışığında yeşil alanların onarıcı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca, doğal ortamların insanların ruh sağlığı üzerindeki etkisi uzun süredir araştırılmaktadır. Buna rağmen, insan ruh sağlığını ve esenliğini olumlu yönde etkileyecek onarıcı potansiyellerine göre ideal yeşil stratejileri belirlemek için yeni araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu nedenle, ruh sağlığını iyileştirici etkiye sahip kentsel yeşil alanların ve bu alanların onarıcı niteliklerinin algılanmasını sağlayan yeşil stratejilerin belirlenmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu bağlamda, bu tez, kullanıcıların yeşil alan tercihlerini anlamak ve hangi yeşil stratejinin onlar üzerinde daha iyi bir etkiye sahip olduğunu bulabilmek için farklı yeşil stratejilerin onarıcı potansiyelini yayaların bakış açısıyla araştırmayı ve ölçmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmanın katılımcılarından 3 boyutlu modellerden hazırlanan sokak sahnelerini dolaşmaları ve anket sorularını yanıtlamaları beklenmektedir. Anket soruları katılımcıları VR ortamında, bu çeşitli yerleri ziyaret ederken değerlendirmek üzere geliştirdi. Bu çalışmada, insanların hedeflenen alanlarda daha gerçekçi bir varlık hissi vererek kendilerine sunulan farklı yeşil stratejileri nasıl algıladıkları ve tepki verdiklerini anlamak için sanal gerçeklik destekli bir sistem kullanılmıştır. Bu deneysel çalışmada, katılımcılara sanal gerçeklik gözlüğüne takılı 6,4 inçlik bir telefon ekranında sanal gerçeklik ortamında 3 boyutlu mekân görüntülerini sunduk. Katılımcıların göreceği sanal ortamda, farklı sokak kesimlerindeki araç yolu, yeşil alan, kaldırımlar, bina bahçeleri ve bina cepheleri arasındaki ilişkiler sanal gerçeklik kullanılarak bilgisayar ortamında modellendi. Katılımcılar, anket ve VR ortamı kapsamında sokak, kaldırım ve bina aralarını oluşturan farklı yeşil stratejileri gördüler. Uygulanan çeşitli yeşil stratejilerle, 16 farklı deneysel koşul temsil edilmiştir (4 Cephe tipi × 4 Kaldırım bitki örtüsü tipi). Sahneler, kaldırımlarda dört farklı bitki örtüsünü temsil etmektedir: 1) Ağaçlar, 2) Çalılar, 3) Çimen, 4) Bitkisiz ve dört farklı cephe tipi: 1) Açık ön bahçeler, 2) Çit bitki örtüsü, 3) Yeşil duvar, 4) Katı duvar. Bu tezde, farklı grupların eğitim ve çalışma durumunun insanların algı ve tercihlerini etkileyip etkilemediğini anlamak için mimarlık disiplininden ve mimarlık disiplininden olmayan iki ana grup ve lisans öğrencileri ve profesyonellerden (çalışanlar veya lisansüstü öğrenciler) oluşan iki alt grup olmak üzere dört farklı gruptan potansiyel katılımcılar bu çalışmaya davet edilmiştir. Deneysel temelli anket yapısı bağlamında, ilk bölümde çalışmanın kullanıcı özelliklerini anlamaya yönelik sorular yer almaktadır. İkinci bölümde, 16 model içerisinde katılımcıların kaldırım-sokak arası mekânlarda ve bina cephelerinde yeşil alan görmeyi tercih edip etmediğini araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, katılımcılar önceki bölümden kalan sahneleri iyileştirici potansiyellerine göre derecelendirmişlerdir. Son bölümde, katılımcılar bir önceki bölümden seçilen bir sahneyi (en yüksek puanla) yedi soru üzerinden derecelendirmiştir. Derecelendirmelere göre, ortamların onarıcı özelliklerini, Dikkat Restorasyon Kuramı'nın dört bileşeninden (Büyülenme, Uzaklık, Kapsam ve Uyumluluk) ve onarıcı potansiyel bileşeninden amaçlanan alt ölçek atamalarına göre gruplandırılmış, Algılanan Restoratiflik Ölçeğinden türetilen ifadelerle ölçülmüştür. Bu tezin sonuçları, yeşil alan tercihleri açısından, elli katılımcının tamamının kaldırımlar ile sokaklar arasında ve binaların cephelerinde yeşil alanları görmeyi tercih ettiğini göstermiştir. Farklı yeşil stratejilerin onarıcı potansiyeline ilişkin olarak, çoğu katılımcı, kaldırımlar ve sokaklar arasındaki alanlarda ağaçların ve binaların ön cephelerinde açık ön bahçelerin olduğu modeli en onarıcı mekân olarak seçmiştlerdir. Dikkat Restorasyon Teorisi'nin (ART) dört bileşenine göre en yüksek puana sahip modelin (önceki bölümden) restoratif özellikleri açısından, Pearson korelasyonundan elde edilen bulgular,“Restoratif potansiyel”in“Büyülenme”,“Uzaklık”,“Kapsam”ve“Uyumluluk”ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir.“Büyülenme”sadece“Uyum”ile pozitif korelasyon gösterirken,“Büyülenme”ile“Uzaklık”arasında ve ayrıca“Büyülenme”ile“Kapsam”arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.“Uzaklık”olgusunun, hem“Kapsam”hem de“Uyumluluk”ile pozitif olarak ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak,“Kapsam”,“Uyumluluk”ile olumlu bir şekilde ilişkilendirilmiştir. Bu tezin bulguları, kentsel sokak yeşil alanlarını planlamak ve tasarlamakla görevli politika yapıcılara ve peyzaj mimarlarına, iyileştirici mekân tasarımında onarıcı eylem potansiyeli açısından insanların en çok tercih ettiği kentsel yeşil alanın özellikleri hakkında bilimsel kanıtlar sunmaktadır. Kentsel yeşil alanlar, bu bilgiler ışığında ve kullanıcıların mekân tercihlerinr göre tasarlanırsa, mekânların insanlar üzerinde algılanan onarıcı etkisinin artması muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
Today's lifestyles cause people to deal with more stress, which in turn leads to mental health issues in cities around the world. For pedestrians, urban sidewalks are places they typically interact with during their daily commute. Thus, pedestrians have the opportunity to stroll and recover in urban streets before heading home. Therefore, if urban streets are designed to have restorative characteristics, they can improve the mental health of humans. According to previous research, green spaces have always been known to have restorative properties. However, the influence of natural features on the mental health of people has been investigated for a long time. There is still a need for new research to determine the ideal green strategies according to their restorative potentials that will positively impact human mental health and wellbeing. These suggestions state that It is necessary to identify urban green areas that promote mental health and develop green strategies that enable people to recognize the restorative qualities of these areas. In this context, this study aimed to examine and measure the restorative potential of different green strategies from the perspective of pedestrians to understand their preferences for green spaces and identify which green strategy has the greatest effect on them. The participants of this study are expected to walk around the street scenes prepared from 3D models and answer the questionnaire questions. The questionnaire is organized to evaluate different scenes while they are visiting these places. In this study, a virtual reality (VR) supported system has been used to examine people's perceptions and responses to different green strategies presented to them, giving a more realistic sense of being in the proposed areas. In the experimental study, we presented participants with scenes of the environments on a 6.4-inch phone screen embedded in VR glasses. Participants can view various green strategies that occupy the space between streets, sidewalks, and buildings within the survey scope. In the virtual environment that the participants will experience, the relationships between the driveway, green space, sidewalks, gardens, and building facades in different street sections are modeled in the computer environment using virtual reality glasses. With various green strategies applied, 16 experimental conditions from the same environment design were represented (4 Facade types × 4 Sidewalk vegetation types). The scenes represent four different types of vegetation on sidewalks: 1) Trees, 2) Shrubs, 3) Grass, 4) Without vegetation, and four different facade types: 1) Open front yards, 2) Hedge vegetation, 3) Green wall, 4) Solid wall. In this thesis, we approached potential participants from four different groups, two main groups of people from the architectural discipline and people who are not from the architectural discipline, and two subgroups of undergraduate students and professionals (employees or graduate students). We chose these groups to understand whether education and employment status affect people's perceptions and preferences. In the context of the experimental based questionnaire's structure, the first section contains questions to understand the user characteristics of the study. In the second section, we investigate whether participants prefer seeing green areas in places between sidewalks and streets and in building facades within sixteen models. In the third section, participants will rate the remaining scenes from the previous section based on their restorative potential. Finally, in the last section, participants will rate a selected scene from the previous section using the seven questions from the Perceived Restorativeness (PRS) Scale to measure the restorative properties of the setting. These questions are grouped according to their intended subscale assignment from Attention Restoration Theory's (ART) four components (Fascination, Being away, Extent, and Compatibility) and the restorative potential component. As a result of this thesis, in terms of green space preferences, all fifty participants preferred to see green areas between sidewalks and streets and on the facades of buildings. Regarding the restorative potential of different green strategies, most participants find the model with trees in areas between sidewalks and streets and open front yards in building facades to be the most restorative. In terms of the restorative properties of the model with the highest score (from the previous section), a positive correlation between“Restorative Potential”and“Fascination,”“Being Away,”“Extent,”and“Compatibility”was found using Pearson correlation. Fascination“ was positively correlated only with ”Compatibility,“ while the relationship between ”Fascination“ and ”Being away“ and ”Extent“ was insignificant. ”Being away“ was positively correlated with both ”Extent“ and ”Compatibility.“ Finally, ”Extent“ was positively correlated with ”Compatibility". The findings of this thesis offer scientific evidence about the features of an urban green space that people prefer most in terms of its potential for restorative action to policymakers and planners who are charged with designing urban street green spaces. If urban green environments are designed with the desired characteristics and space preferences, the perceived restorative effect of the places on people will likely increase.