Entelektüel sermayenin hizmet inovasyon performansına etkisi: Van konaklama işletmelerinde bir araştırma
The effect of intellectual capital on service innovation performance: A Research in Van accommodation businesses
- Tez No: 785962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH OĞRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Entelektüel sermaye, bir işletmenin müşterileriyle olan ilişkilerinden, çalışanlarının verimliliğinden, bilgi teknolojisi ağlarından ve organizasyonel işlevlerden kaynaklanan tüm maddi olmayan varlıkları ifade eder. İnovasyon, işletmenin sahip olduğu entelektüel sermayenin sonucu toplumsal ve ekonomik değişimlerin faydaya dönüştüğü, büyüme ve kalkınma amaçlı, yeni fikir, ürün ya da hizmettir. Bu çalışmada entelektüel sermayenin hizmet inovasyon performansına etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın temel amacı, işletmelerin sahip oldukları entelektüel sermaye ile hizmet inovasyon arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve demografik farklılıkların olup olmadığı da incelenmiştir. Çalışmanın araştırma bölümünde Van'da bulunan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde toplamda 264 çalışan tarafından uygulanmıştır. Araştırma yönteminde ilk olarak SPSS (ver. 26) programında veriler analiz edilmiştir. Sonraki aşamasında Smart PLS (ver. 3.2.9) (Partial Least Square/PLS) analiz programı kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde entelektüel sermaye boyutlarının (İnsan, yapısal ve müşteri) hizmet inovasyon performansını önemli derecede etkilediği bulunmuştur. Ayrıca bazı demografik parametrelere göre (gelir, eğitim düzeyi, medeni durum ve hizmet sektöründe çalışma süreleri) entelektüel sermaye ve hizmet inovasyon performansının istatistiksel olarak farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intellectual capital refers to all intangible assets that arise from a business' relationships with customers, the productivity of its employees, information technology networks, and organizational functions. Innovation is a new idea, product, or service for growth and development, in which social and economic changes are transformed into benefits as a result of the intellectual capital of the enterprise. In this study, the effect of intellectual capital on service innovation performance was investigated. The main purpose of the research is to determine the relationships between the intellectual capital of the enterprises and service innovation and to examine whether there are demographic differences. In the research part of the study, it was applied by a total of 264 employees in 4 and 5-star hotels in Van. In the research method, firstly, the data were analyzed in the SPSS (ver. 26) program. In the next step, Smart PLS (ver. 3.2.9) (Partial Least Square/PLS) analysis program was used. When the findings were examined, it was found that the intellectual capital dimensions (human, structural, and customer) significantly affected service innovation performance. In addition, it has been determined that there are statistical differences in intellectual capital and service innovation performance according to some demographic parameters (income, education level, marital status and working time in the service sector).