Ayhan Bozfırat'ın çocuk romanlarında tema ve yapı
Structure and theme in Ayhan Bozfırat children&novels
  1. Tez No: 785967
  2. Yazar: CAHİT ELDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ZORKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ayhan Bozfırat; edebiyat çevrelerince öyküleriyle bilinen fakat öykücü kimliği dışında edebiyatımıza kazandırdığı romanlarıyla da isminden söz ettiren bir yazardır. Özellikle çocuk edebiyatı alanında kaleme aldığı eserleri, onun roman sanatındaki önemini de ortaya çıkarır. Çağdaşları arasında onu farklı kılan özelliği, yazmış olduğu çocuk romanlarında yoğun bir şekilde işlediği toplumsal adalet, eşitlik ve dayanışma gibi kavramların çocuklar açısından ne anlam ifade ettiğini ve ne anlam ifade etmesi gerektiğini dil ve anlatım açısından okuyucuya ustaca aktarmış olmasıdır. Bilimsel veriler ışığında çocuğu suça iten nedenleri ortaya çıkarırken, romanlarında iyi-kötü çatışması ile kazananın iyi olduğu ve sonucunda toplumun fayda sağladığı bir temayı işlemiş olur. Elbette yazarın hukukçu kimliği ve çocuk suçları üzerinde yaptığı çalışmalar bu alanda ortaya koyduğu eserlerinin şekillenmesini sağlar. Yarattığı her karakterin toplumsal karşılığı olduğunu ve karakterlerin çocuk yaşta toplumsal dokunuşlarla şekil aldığını okuyucusuna anlatır. Böylece çocuk ve suç olgusu arasında toplumsal rollerin önemini vurgulamış olur. Yazar, üçlemesine ekonomik sınıfların ortaya çıkarmış olduğu suç ve suçlu kavramlarının oluşumunu, beslendiği ideolojik öğretinin işaret ettiği gibi üretim ilişkileri bağlamında somutlaştırarak açıklar. Toplumsal adaletin tesisini ise sevgi, güven, dayanışma ve ahlak gibi erdemlerin doğru öğretilmesinden geçtiğini ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Ayhan Bozfirat; He became a writer who is known for his stories in literary circles, but also made a name for himself with the novels he brought to our literature, apart from his identity as a storyteller. Epecially his works in the field of children's literature revealed his importance in the art of the novel. Children's novels, which distinguish him among his contemporaries, have the quality to change the society's perspective on crime. While he deals with the good-evil conflict and a theme in which the accident is good and the society benefits as a result in his novels. Of course, the author's studies on his legal identity and juvenile delinquency have shaped his works in this field. He tells his reader that every character he creates has a social counterpart, and that the characters are shaped by social touches at a young age. Thus, it emphasizes the importance of social roles between the child and the crime phenomenon. In the trilogy created by the author, it informs the reader in many areas, from individual psychology to social psychology, to the creation of crime and criminals created by the economic classes of the society. The fact that every crime is handled in a cause-effect relationship reveals the conclusion that society can prevent crime instead of creating criminals.