Randomize kontrollü çalışma: ateşli çocuğa yaklaşıma yönelik hazırlanan video ile verilen uzaktan eğitimin ebeveynlerin bilgi, tutum ve davranışlarına etkisi
Randomized controlled study: The effect of distance education given with the video prepared for the approach to the febrile child on the knowledge, attitudes and behaviors of the parents.
  1. Tez No: 786003
  2. Yazar: FATMA TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Ateş bir hemşirelik tanısıdır. Çalışma, ateşli çocuğa yaklaşıma yönelik hazırlanmış video ile verilen uzaktan eğitimin 0-5 yaş grubu çocuğu olan ebeveynlerin ateş ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tipte bir çalışmadır. Araştırma, 14.07.2020 – 25.12.2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışma çocuk acil servisine ateş şikayetiyle başvuran 0-5 yaş grubu çocuğu olan 99 ebeveyn ile tamamlanmıştır. Araştırmada haftada bir kez ve 2 video olacak şekilde ateşli çocuğa yaklaşım videolarının izletildiği müdahale grubu ve hastanenin rutin prosedürü haricinde başka bir uygulama yapılmayan kontrol grubu olmak üzere toplam 2 grup bulunmaktadır. Verilerin toplanmasında“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Çocuklarda Ateşe Yönelik Bilgi, Tutum ve Davranış Formu”ve“Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Formlar, ebeveynlere uygulama öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics 26 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Fever is the nursing diagnosis. The study was carried out to evaluate the effect of distance education, which is given with a video prepared for the approach to the child with fever, on the knowledge, attitudes and behaviors of parents with children in the 0-5 age group. Method: This is a randomized controlled intervention study. The research was carried out between 14.07.2020 and 25.12.2022. The study was completed with 99 parents with children aged 0-5 years old who consulted to the pediatric emergency service with the complaint of fever. In the study, there are 2 groups in total: the intervention group which videos of approaching the febrile child was watched once a week and 2 videos, and the control group which no other application is made except for the routine procedure of the hospital.“Descriptive Information Form”,“Information, Attitude and Behavior Form Regarding Fever in Children”and“Parental Fever Management Scale”were used to collect data. Data collection tools were performed to the parents before and after the application. IBM SPSS Statistics 26 package program was used to evaluate the data.