Diabetes mellitus tanısı olan hastalarda serum asprosin düzeyinin kardiyovasküler komplikasyonlar ile ilişkisi
The relationship of serum asprosin level and cardiovascular complications in patients with diabetes mellitus
  1. Tez No: 786006
  2. Yazar: İSMAİL YİĞİTDÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ ERDEM SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Diabetes Mellitus (DM) hastalığı, birçok organı etkileyerek komplikasyonlara yol açabilen geniş spektrumlu bir metabolizma hastalığıdır. Diyabetli hastalardaki morbidite ve mortalitenin majör nedeni kardiyovasküler hastalıklardır ve bu hastalarda koroner arter hastalığı (KAH) riski artmıştır. Diyabetik hastalardaki komplikasyonların erken fark edilebilmesi hastalık ilişkili morbidite, mortalite ve sağlık maliyetlerinin azaltılması açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla bu amaçla kullanılabilecek olası belirteçlerle ilgili birçok araştırma ve çalışma yapılmaktadır. Çalışmamızda bu olası belirteçlerden asprosinin DM hastalarında KAH şiddetini öngören prediktif bir belirteç olarak kulanılabilirliğinin araştırılması ve diyabetik hastaların serum asprosin düzeylerinin koroner anjiografi görüntülemelerindeki SYNTAX skorları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda toplam 241 kişi incelendi (181 DM hastası ve 60 sağlıklı kontrol). Kontrol grubu ile hasta grubu demografik ve biyokimyasal parametreler açısından karşılaştırıldı. Diyabetik hastalardaki KAH'ın derecesi SYNTAX skorları kullanılarak değerlendirildi. Daha sonra KAH'ı olan diyabetik hastalar SYNTAX skoru düşük (≤ 22) ve SYNTAX skoru orta-yüksek (> 22) olarak ikiye ayrıldı. Böylece diyabetik hastalar Grup-1 (KAH'ı olmayanlar), Grup-2 (SYNTAX skoru düşük hastalar) ve Grup-3 (SYNTAX skoru orta-yüksek hastalar) şeklinde 3 gruba ayrılarak kendi aralarında karşılaştırıldı. Serum asprosin seviyeleri ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemi kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Background: Diabetes Mellitus (DM) is a wide spectrum metabolic disease that can affect many organs and cause long term complications. The major cause of morbidity and mortality in diabetic patients is cardiovascular diseases and these patients have an increased risk of coronary artery disease (CAD). Early detection of complications in diabetic patients is crucial for reducing disease-related morbidity, mortality, and health costs. Therefore, many studies and research have been conducted to explore potential markers that can be used for this purpose. In our study, we aimed to investigate the use of asprosin, one of these possible markers, as a predictive marker for the severity of CAD in DM patients and to evaluate the relationship between serum asprosin levels of diabetic patients and their SYNTAX scores in coronary angiography imaging. Material and Methods: A total of 241 individuals (181 DM patients and 60 healthy controls) were analyzed in our study. The demographic and biochemical parameters were compared between the control group and the patient group. The degree of CAD in diabetic patients was assessed using SYNTAX scores. Then, diabetic patients with CAD were divided into two groups: those with low SYNTAX scores (≤ 22) and those with moderate-to-high SYNTAX scores (> 22). Finally, diabetic patients were grouped into three groups: Group-1 (without CAD), Group-2 (low SYNTAX score patients), and Group-3 (moderate-to-high SYNTAX score patients) and compared among each other. Serum asprosin levels were detected using an enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA).