Gestasyonel ve pregestasyonel diyabetes mellitusu olan gebelerde plazma asprosin düzeyinin gebelik prognozu ile ilişkisi
The relationship between plasma asprosin levels and pregnancy prognosis in pregnant women with gestational and pregestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 878733
  2. Yazar: ÖZGE DOGANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Gestasyonel ve pregestasyonel diyabetes mellitusu olan gebelerde plazma asprosin düzeyinin gebelik prognozu ile ilişkisini öngörmeye çalışmak ve konuyla ilgili sınırlı literatüre katkı yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi kadın doğum polikliniği ve iç hastalıkları polikliniğine başvuran ve/veya serviste takip edilen 18 yaş ve üzeri pregestasyonel diyabeti olan, gestasyonel diyabeti olan ve diyabeti olmayan gebeler dahil edildi. 18 yaşından küçük bireyler, kronik inflamatuar hastalığı olan gebeler, polikistik over sendromu, kardiyovasküler hastalığı olan, aktif enfeksiyon durumu ve beden kitle indeksi 40'tan büyük olan olan gebeler dahil edilmedi. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi kadın doğum ve iç hastalıkları polikliniğe başvuran ve/ veya servis takibi olan gebeler prospektif olarak tarandı ve çalışmaya uygun 124 hasta dahil edildi. Gebelik prognozu olarak erken doğum, sezaryen, fetal makrozomi, intrauterin gelişim geriliği, polihidroamnios, oligohidroamnios, preeklampsi, eklampsi ve diyabetik ketoasidoz, abortus, fetal exitus, maternal exitus değerlendirildi. Hastalarda poliklinik/servis takiplerinde rutinde bakılan tam kan sayımı, AKŞ(açlık kan şekeri), ALT(alanin aminotransferaz), AST(aspartat aminotransferaz), ALP(alkalin fosfataz), GGT(gama glutamil transferaz), total bilirubin, direkt bilirubin, üre, kreatinin, spot idrar mikroalbumin/kreatin, HbA1C, OGTT testinin yanısıra tarafımızca temin edilen asprosin kiti düzeyi çalışıldı. Gestasyonel ve pregestasyonel diyabetes mellitusu olan gebelerde plazma asprosin düzeyinin gebelik prognozu ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 124 hasta dahil edildi, bu hastaların 57 tanesi gestasyonel diyabeti olan(%46), 26 tanesi pregestasyonel diyabeti olan gebe(%21), 41 tanesi sağlıklı gebeden(%33,1) oluşmaktaydı. Çalışmanın istatistiksel analizi sonucunda asprosin düzeylerinde, pregestasyonel diyabette ve erken doğum varlığında istatistiksel olarak anlamlı şekilde yükseklik saptandı (p=0.002 & p=0.02, sırasıyla). Gebelik öncesi obezite, gebelik sırasında obezite, yoğun bakım yatışı, fetal makrozomi, intrauterin büyüme geriliği, sezaryen doğum, polihidramniyos, oligohidramniyos ve preeklampsi ile asprosin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi. Asprosin düzeyi ile yaş, gebelik haftası, BMI, AKŞ, HbA1C, üre, kreatinin, Alanin aminotransferaz, Aspartat aminotransferaz, Alkalen Fosfataz, Gama Glutamil Transferaz, total bilirubin, hemoglobin, hematokrit, MCV, beyaz küre, trombosit, spot idrar mikroalbumin/kreatin arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Erken doğum görülen gebelerin asprosin düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksekti (p=0.02).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to predict the relationship between plasma asprosin levels and pregnancy prognosis in pregnant women with gestational and pregestational diabetes mellitus, and to contribute to the limited literature on this subject. Materials and Methods: Pregnant women aged 18 years and older with pregestational diabetes, gestational diabetes and non-diabetes who were admitted to the obstetrics outpatient clinic and internal medicine outpatient clinic of Ankara Bilkent City Hospital and/or followed up in the ward were included in the study. Individuals younger than 18 years of age, pregnant women with chronic inflammatory diseases, pregnant women with polycystic ovary syndrome, cardiovascular disease, active infection status and body mass index greater than 40 were not included. Pregnant women who applied to the obstetrics and gynecology outpatient clinic of Ankara Bilkent City Hospital and/or had service follow-up were prospectively screened and 124 eligible patients were included in the study. Preterm birth, cesarean section, fetal macrosomia, intrauterine growth retardation, polyhydroamnios, oligohydroamnios, preeclampsia, eclampsia and diabetic ketoacidosis, abortion, fetal exitus, maternal exitus were evaluated as pregnancy prognosis. In addition to the complete blood count, FBS (fasting blood glucose), ALT (alanine aminotransferase), AST (aspartate aminotransferase), ALP (alkaline phosphatase), GGT (gamma glutamyl transferase), total bilirubin, direct bilirubin, urea, creatinine, spot urine microalbumin/creatine, HbA1C, OGTT test, which are routinely examined during the outpatient clinic/service follow-up, the level of the asprosin kit provided by us was studied. The relationship between plasma asprosin levels and pregnancy prognosis in pregnant women with gestational and pregestational diabetes mellitus was investigated. Results: A total of 124 patients were included in the study, 57 of whom were pregnant with gestational diabetes (46%), 26 of whom were pregnant with pregestational diabetes (21%), and 41 of whom were healthy pregnant women (33.1%). As a result of the statistical analysis of the study, asprosin levels were statistically significantly elevated in pregestational diabetes and preterm birth (p=0.002 & p=0.02, respectively) There was no statistically significant difference between pre-pregnancy obesity, obesity during pregnancy, intensive care unit hospitalization, fetal macrosomia, intrauterine growth retardation, cesarean delivery, polyhydramnios, oligohydramnios, preeclampsia and asprosin levels. There was no statistically significant relationship between asprosin levels and age, gestational age, BMI, FBS, HbA1C, urea, creatinine, alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase, alkaline phosphatase, gamma glutamyl transferase, total bilirubin, hemoglobin, hematocrit, MCV, white blood cell, platelet, spot urine microalbumin/creatine. Asprosin levels were statistically significantly higher in pregnant women with preterm birth (p=0.02).