Fonksiyonel ofis sandalyesi tasarımı fit chair
Functional office chair design fit chair
  1. Tez No: 786008
  2. Yazar: RAMAZAN AYBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılın özellikle ülkemiz insanının genel olarak spor alışkanlığının olmaması nedeniyle, temel sorunlarından birisi haline gelen hareketsiz yaşam ve beraberinde gelen sağlık sorunları yer almaktadır. Makineleşmenin getirmiş olduğu yaşam konforu ve her yere gitmek için yapılmış ulaşım araçlarının hayatımıza kattığı kolaylıklar hareketsizliğimizi daha da arttırmış durumdadır. Bu tezde araştırmanın temelini oluşturan ve çağımızın hastalığı haline gelen hareketsizliğe çare olacağını düşündüğüm insanların en çok vaktini geçirdiği ofis koltuklarını fonksiyonel bir fitness aletine dönüştürmektir. Fitness Chair tasarımı çizilmiş ve görsel tasarımlarla desteklenmiştir. Fitness sistemine dahil olacağı incelenmiş ve bunun üzerine çalışmalar yapılmıştır. Dünyada modern spor anlayışına geçişle fitness eğitimi ve spor faaliyetlerinin fitness ekipmanları özelinde incelenmiş ve fitness müfredatına uygun çalışmalar incelenmiştir. Bu tezin araştırma sorusu olan insanların günlük yaşantısına adapte olarak ekstra zaman ve para harcamadan günlük egzersiz ihtiyaçlarına cevap vermesinin mümkün olduğu görülmüştür. Ölçümlerin sonunda fitness sektöründe çalışan ya da bu sektörün içinde bulunan bireylere rehber olabilecek veriler elde edilmiştir. Genel olarak bakıldığında fitness branşında sağlık bileşenleri ile antrenman protokollerinin aktarımı sonucunda optimal sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sedentary life and associated health problems have become one of the main problems in the century we live in, particularly due to our country's general lack of sports habits. The comfort of life brought by machines and the convenience of transportation vehicles made to go everywhere have increased our inactivity even more. In this thesis, the basis of the research is to transform office chairs, where people spend most of their time, into functional fitness devices, which I think will be the cure for the inactivity that has become the disease of our age. The fitness chair design was drawn and supported by visual designs. It has been determined that it will be included in the fitness system, and studies have been carried out on it. With the transition to the understanding of modern sports in the world, fitness education and sports activities were examined in terms of fitness equipment and studies in accordance with the fitness curriculum. It has been seen that it is possible to respond to the daily exercise needs of people without spending extra time and money by adapting to their daily lives, which is the research question of this thesis. At the end of the measurements, data that can be a guide for individuals working in the fitness sector was obtained. In general, the optimal result has been achieved as a result of the transfer of health components and training protocols to the fitness branch.