Bauhaus'un Türk endüstri grafik tasarımına yansıması
  1. Tez No: 63338
  2. Yazar: FİKRET ALYANAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET 19. yy.'lın sonlan ve 20. yy.'lın başlarında Avrup'da meydana gelen sosyo ekonomik değişimler ve teknolojik gelişmeler Bauhaus ekolünü doğurmuştur. Çünkü Bauha-us ruhu Sanatçıyla Zanaatkarı buluşturan yani sanatçının tasarımını endüsride işlevselliğe dönüştüren bir ekoldür. 20. yy.'lın başlarında artık Fransız Sanat Akademilerinin savunduğu“Sanat Sanat içindir”Felsefesinin yerine Bauhaus Okulu“Sanat Toplum içindir”tezini ortaya koymuş ve bunu sonuna kadar savunarak tüm dünyaya yaymıştır. Bauhaus'daki temel ilke“Formun Fonksiyonel olması”dır. Yani bir sanat eseri yapılırken onun işlevsel olmasıdır. Bauhaus ekolü ilk ürünlerini mimaride göstermiştir. Bauhaus'un kurucusu bir mimar olan Walter Grupius'dur. 1919'da Almanyanın Weimar kentinde eğitime başlayan bu okul, Dünyanın bazı ünlü (Kandinsky, Klee gibi) sanatçılarının katılımıyla kısa zamanda gelişmiş sonraları gene Almanya'nın Dessau kentine taşınarak daha geniş bir alanda eğitimine devam etmiştir. Bauhaus hocalarının ve öğrencilerinin yaptıkları bina, otomobil, tren, sandalye, masa, abajur lamba, koltuk gibi tasarımların endüstriyel açıdan Alman endüstrisine katkıda bulunması ve bu okulun kısa zamanda sesini duyurması diğer sanat Akademilerinin işine gelmediği için devrin Alman yönetimi olan Nazilere“Bolşevik yuvası”olduğu iddaasıyla şikayette bulun muşlardan Bu yönetim de okulu 1933 'de kapatmıştır. Bauhaus Okulunun kapatılmasıyla birçok sanatçı Amerika'ya göç etmiştir. Bunlardan Moholy Nagy, Şikago Dizayn okulunu kurarak Bauahus kurallarını burada da sürdürmüşlerdir. Sosyal yaşantısıyla, birçok milletlerden meydana gelmiş olan Amerika kozmopolit bir yapıya sahip olması ve ekonomik ayarayışlarnedeniyle gelişmeye açık bir ülke olması nedeniyle Bauhaus okulu burada kabul görmüş, yaptıkları tasarımlarla, Birinci ve İkinci Dünya savaşları arasında Amerika, endüstriyel ve teknolojik olarak süratle gelişmesinde büyük katkısı olmuştur.İkinci dünya savaşından sonra başta İngiltere, Almanya, İtalya ve İskandinav ülkelerine oradan bütün dünyaya Bauhus ekolü yayılmıştır. Türkiye'ye bu ekol 1957'de Alman Prof. Adolf G. Schneck ve ekibi tarafından Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu kurularak getirilmiştir. Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu; De koratif Resim, Grafik Sanatlar, Seramik Sanatlar, Tekstil Sanatlar ve Mobilya-İçmimar olmak üzere beş bölümle öğretime başlamıştır. Kısa zamanda bu okuldan tasarımcı sanatçılar yetişerek Türkiye'de endüstri alanında yurdumuzu batı bağımlısı tasarımlardan kurtarmıştır. Bu bağlamda günümüzde Tekstik endüstrisinde Türkiye'nin dünya pazarında söz sahibi olmasını sağlamıştır. Burada büyük payın Bauhaus ekolü olan Tatbiki Güzel Sanatlardan yetişen tekstil sanatçısı desinatör tasarımcılarımızın olduğunu unutmamak gerekir. Mobilya-İçmimar dekorasyon sanatçılarımızda İtalya'yı aratmayacak tarzda yurdumuzun Mobilya Endüstrisine katkılarını da gözardı etmemeliyiz. Seramik alanına baktığımızda birçok atölyelerin fabrika konumuna dönüş melerinde ve inşaat sektöründe zevkli mutfak, banyo fayans ve seramiklerin, dekoratif dışcephe karolarının estetik görünüşü sağlayan seramik sanatçılarının büyük payı olmuştur. Konumuz gereği Endüstri Grafik tasannu alanında Türkiye gerek reklamcılık ve gerekse matbaacılık sektöründe gelişmesi Türkiye endüstrisinin gelişmesine parelel olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Endüstri mamullerinin pazarlanmasında gerek ambalaj tasarılarının ve gerekse ambalajlanan mamullerin tanıtımı için afiş, broşür, gazete ve dergi gibi yayın grafiği ve bilboard, pankart reklam çalışmaları kapsamına giren Reklam Grafiği olarak da mesafe katedilmesinde yerli Grafik tasarımcıların büyük rolü olmuştur. Genel olarak özetlersek“BAUHAUS'UN TÜRK ENDÜSTRİ GRAFİK TASARI MINA YANSIMASI”1957'lerde başlayarak günümüze kadar gelişip yurt sathına yayılan sanatçılarımızın endüstriyel mamullerin ambalaj tasarımlarıyla, tanıtımlarıyla ve mamullerin bir kısmının Türk tasarımcılarının emeği ile albeni kazandırıp yurt dışına ihraç edilmesinde Bauhaus'un yansımasını görebiliriz.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In the late nineteenth century and early twentieth century, technological developments and social-economical changes in Europe aroused the Bauhaus trend. Because the soul of Bauhaus is a trend which gathers artisan and crafter, that is, it gets the design of the artisan into function in economy. At the beginning of the twentieth century, the thesis“ Art for society”which belonged to Bauhaus School replaced for the thesis“Art for art”which was supported by French Art Academies and spreaded it throughout the world by supporting it forever. The major principle for Bauhaus was that“the shape was to be functional”that is, being functional was foremost as one work of art was being created. Bauhaus trend represented its first works of art in architecture. The founder of Bauhaus is Walter Grupius who is an architect. This school opened to educate art in Weimar city in Germany in 1919, was developed with joininig some of the famous artisans of the world such as Kandinsky, Kleein a short time, and then the school continued its education in a larger field by being moved to another city called Dessau in Germany. Since the other art academies couldn't bear the contributions of the design like building, car, train, chair, table, lamp-shade and armchair made by the teachers and the students of Bauhaus to German industry and the fame of the school reached in a short time, they complained to the German administration of the time that the school was the home of Bolshevik. This administration closed the school in 1933. With the close of the school a lot of artisans migrated to America. One of these immigrants, Moholey Nagy continued the rules of Bauhaus School by founding the Chicago Design School. With its social life style, America has a cosmopolitan structure because of having been composed of a lot of nations and its economic studies, the school of Bauhaus was approved here and with the design made by them contributed to the technological and industrial developments of America between the first and the second World Wars.[V After the Second World War the Bauhaus trend spreaded to England, Germany, Italy and Scandinavian countries and then to the whole world. Having been founded as the School of Applied Fine Arts, this trend was carried out in Turkey by German professor Adolf G. Schneck and his corps in 1957. The School of Applied Fine Arts started to educate its students with five subjects as decorative paintings, graphics, ceramics, textile and furniture - domestic architecture. The artisans of designers educated in this school in a short time freed our country from designs dependent on Western countries in industrial field. So, it can easily be seen that Turkey has some power in the world's market in textile industry today. The large portion of this belongs to the stillistics, textile artisans and designer representatives educated in the school of applied arts which follows the Bauhaus trend. We should remember that the work of furniture - domestic architecture artisans contribute to our country's furniture industry in a way that we couldn't make long for Italian furniture. When having a glance at the ceramic field, the artisans of ceramics have an enormous portions of contributions to be transformed a lot of workshops into factories and enlisted pleasant decorative esthetics outer appearance of square title ceramics and faience of the bathrooms and kitchens in constructions sector. In this respect, we see that Turkey develops either on advertising or on printing-press in the designs of graphic industry to the parallel of the developments of Turkish industry. The native graphic designers have greater parts for introducing the marketing of industrial products either packing or packed package and for developing posters, brochures, newspapers, and magazines, billboard in the studies of advertising and banner. In short, if summarized, we see that the reflection of Bauhaus in Turkish industrial graphic design started in 1957 and developed till today with the design of packing in industrial products, introducing and exporting of the products by Turkish designers spreaded through the country.