Dar mutfaklarda fonksiyonel alan kullanımı için masa-sandalye tasarımı
Table-hair design for the aim of functional field use of narrow kitchens
- Tez No: 283776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGİN GÜLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Her geçen gün artan nüfusa ve evlenme oranına bakıldığında yeni yerleşim alanlarına ihtiyaç duyulmakta ve ülkemizde yeni konutlar inşa edilmektedir. Bu konutlar insanların istediği şekilde tasarlanamamakta sadece varsayılan şartlar doğrultusunda bir tasarım yapılmaktadır. Buna bağlı olarak da günümüzde dar ve orta gelir gruplarına yönelik konut planlarında genellikle mutfakların daha küçük hacimli olduğu bu nedenle fonksiyonel alan kullanımının ve bunu sağlayan mobilya elemanlarının öneminin giderek arttığı bilinmektedir. Bu bağlamda mobilya endüstrisinde bu amaca yönelik değişik tasarımların geliştirilmesi önem kazanmaktadır.Bu çalışmada hedef kitle olarak, TOKİ dar ve orta gelir grubu konutlarda yaşayan kişiler alınmıştır. Yüzeli kişi ile yapılan yüz yüze görüşmeler ile hedef kitlenin bu mutfaklarda kullanılacak masa ve sandalye ile ilgili öncelikleri ve tercihleri belirlenmeye çalışılmış, elde edilen sonuçlara göre yeni bir masa ve sandalye tasarımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the fact that increasing demand and needs of new residential places, depending on increasing population and consequently increasing rate of marriage, new houses are continuously being built in our country. Generally it is not possible to design of these housing completely suitable for user?s desires and preferences. Usually these are designed in accordance with the default conditions. Kitchen area is generally occupied quite narrow space in the today's existing small home plans, for low and medium-income groups, and therefore people are well aware of the importance of functional area usage and designing furniture elements for the kitchen. In this context, the development of different designs for this purpose, is gaining importance in furniture industry.In this study, people who live in the housing units of TOKI low and medium income groups accepted as the target group. Face-to-face interviews, in total 150, with these individuals used to determine the priorities and preferences and under the light of the results a new table and chair designed.