Denizli il Merkezinde imara açık alanlardaki zeminlerin jeoteknik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of geotechnical properties of soils in the city center of Denizli
- Tez No: 78605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL KUMSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
VII ÖZET Denizli il merkezi, Pliyosen yaşlı gölsel tortullar ile bunlar üzerinde uyumsuz olarak bulunan Kuvaterner yaşlı alüvyon yelpazeleri ve alüvyonlar üzerinde bulunur. Gölsel tortullar; kumtaşı, silttaşı, marn, kiltaşı ardalanmasından oluşur. Alüvyon yelpazesi; bloklu çakıltaşı, çakıltaşı, kumtaşı ve çamurtaşından; Alüvyonlar ise gevşek, tutturulmamış, çakıl, kum, silt ve kil ile temsil edilir. İnceleme alanının güney sınırında yer alan Yenişehir'de yaygın tansiyon çatlakları vardır. Bu gibi güncel çatlakların bulunduğu sahaların belirlenmesi ve ayrıntılı jeolojik çalışmaların yapılması gereklidir. Denizli il merkezi diri ve muhtemel diri fay zonları ile çevrili olup, I. derece deprem bölgesi içerisinde bulunmaktadır. Yatman ve diğ., (1993)'ten elde edilen verilere göre, 1970-1990 yıllan arasında, Denizli ve yakın çevresinde, 28°-31° D, 36°-39° K koordinatları arasındaki alanda, M>4 olan 256 adet deprem meydana gelmiştir. Bu depremlerin odak derinliği 10 km ile 50 km arasındadır. Denizli il merkezindeki zemin yüksek geçirgenliğe sahip, iri taneli malzemeden oluşmakta, serbest ve basınçlı akifer özelliği taşımaktadır. Çalışma alanındaki yeraltısuyu seviyesi, batı-güneybatıda yer alan Yenişehir ve Kınıklı civarında ortalama 65 m derinliğinde olup doğu-kuzeydoğuya doğru gidildikçe, yeraltısuyu seviyesi zemin yüzeyine yaklaşmaktadır. Denizli il merkezindeki yeraltısuyu, topoğrafik eğime uyumlu olarak, güneybatıdan, kuzey-kuzeydoğu yönüne doğru hareket etmektedir. Yeraltısuyunda S04= miktarı (mek/l) çalışma alanının batısında nisbeten düşük, doğusunda ise yüksek değerlerdedir; Mg4"* miktarı 5
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT Denizli city center is located on Pliocene aged sediment and Quaternery aged alluvium fan and alluvium deposits that overlies Pliocene aged sediments with a discordance. Alluvium fan and alluvium sediments consist of different types of schist, quartz, quartzite and marble that have different grain size, Alluviums contain metamorphic rock fragments with pieces of traverten together. There are tension fissures at Yenişehir which are located on the South frontier of investigation area. Denizli city center is surrounded with active and possibly active faults and it is located on an earthquake hazard zone. In Denizli and vicinity, in the area between 28°-31° E, 36°-39° N coordinates, 256 earthquake records whose magnitudes are bigger than 4 (M>4). Their hypocentre depth are between 10 km and 50 km. Soil which covers Denizli city center has high permeability, consists of material which has high/large grain-size and has properties of unconfined-confined aquifer. The depth of graundwater level is approximately 65 m arround Yenişehir and Kınıklı and towards ENE groundwater level is near the surface of ground. Groundwater in Denizli city center flows from SW\.o NNE of the studying area as proper with topographic slope. SO/ concentration in groundwater in the W of studying area is lower than ammount of SO/ in the E of studying area; Amount of Mg++ is between value of 5 (meq/l) and value of 40 (meq/l); pH value is between 7.1-7.8; According to CO/, Mg++, SO/ and pH value; it is not harmfull for concrete. Groundwater in Denizli city center is suitable for drinking and its hardness is less than 50. In Denizli city center disturbed and undisturbed soil samples were taken from base holes where site observations were carried out and these samples were tested in the laboratory. As a result of laboratory experiment the following soil properties were found: The allowable bearing capacity of the ground in the observation site (qsafety) is between 110 kN/m2 and 350 kN/m2 when B=2, Df=2 m and Gs=3 is taken Uniaxial compressive strengths (quttmat^) of soil samples are between 110 kN/m2 and 770 kN/m2 but in Saraylar Mahallesi it is (qj=50 kN/m2. The soil type is generally SM and SC, except for Demokrasi Square where CL and ML and İstiklal Mahallesi Suluköprü region and Saraylar Mahallesi of Denizli the soil type is SW and SP. The investigated soils in Denizli city center have medium of Atterberg limits according to the data that were obtained from the uniaxial compressive test.