Eğilmeye maruz kompozit (Anizotrop) plaklarda çentik civarındaki gerilme analizi
Streaa analysis of bending composite (Anisotropic) plate with hole
- Tez No: 78604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kompozit (anizotrop) malzemeler mukavemet/ağırlık oranını küçük olmasından dolayı günümüzde pek çok sahada uygulama alam bulmuşlardır. Çentik, çatlak gibi yapılar bu tür malzemelerde süreksizliğe sebep olduğu için gerilmeler ve gerilme yığılmaları meydana gelir. Bu çalışmada eğilmeye çalışan ankastre plaklar üzerinde birkaç örnek çözüm yapılmıştır. Çözümler aynı sınır şartlarında fakat ilk olarak izotrop ikinci olarak anizotrop yapıda iken çözülmüştür. Daha sonra sınır şartları değiştirilmiş ve her iki hal için gerilmeler sonlu elemanlar metodu kullanılarak bulunmuştur. Plak üzerine açılan farklı boyutlardaki delikler için sınır şartları verilmiş, izotrop, anizotrop hal için çözümler yapılmış, çentik civarındaki gerilmelerin değişimi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, grafiklerle, izotrop ve anizotrop durumlardaki plak elemanları, karşılaştırılmış, her iki halde delik civarındaki değişimler gözlemlenmiş, düğüm noktalarındaki çökmeler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays composite materials take a very large place in our life in many applications for the propotion of strength/weight is smaller than the other materials. Because of notch, crack etc. changes the contiunity in that kind of materials the stress and strain is formed. In this thesis some problems are solved about bending plates are fixed from three axis. The stress of problems are solved as they are either isotropic or anisotropic plates by the help of finite elements methods. On the other hand plates are used which have different to observe the changing of the stress around the dimensioned holes. The results are supported and compared by the graphics.