Investigation of mindful eating on healthy nutrition and body mass index in women aged 18-65 years WHO applied to a private clinic in levent.
Levent'te özel bir kliniğe başvuran 18-65 yaş arası kadınlarda yeme farkındalığının sağlıklı beslenme ve beden kütle indeksi üzerine incelenmesi
- Tez No: 786077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde klasik kalori kısıtlayıcı diyetlere ek olarak birçok kilo verme yöntemi geliştirilmiştir. Klasik kilo verme yöntemleri kalıcı kilo verme konusunda her zaman çok etkili olmamaktadır. Obezite artarak devam eden ve birçok kronik hastalığı beraberinde getiren ciddi bir sağlık sorunudur. Yeme davranışı ile kilo alımı ve obezite arasındaki ilişki uzun süredir araştırılmaktadır. Obezite tedavisinde kullanılan kalori kısıtlayıcı tedaviler uzun vadede sürdürülebilir olamamaktadır. Bu nedenle kalori kısıtlayıcı uygulamalara ek olarak farklı müdahalelere ihtiyaç vardır. Mindfulness şu sıralar kalıcı ve etkili bir kilo verme yöntemi olarak tartışılmaktadır. Geleneksel kalori kısıtlayıcı kilo verme prosedürlerine ek olarak bilinçli farkındalığın kullanımına ilişkin araştırmalar olumlu sonuçlar vermektedir. Bilinçli farkındalık,“şimdiki anda, yargılamadan, dikkat vererek ortaya çıkan farkındalık”olarak tanımlanmıştır.“Bilinçli Farkındalık”yeme davranışlarına yansıdığında ise“Bilinçli Yeme”ya da“Yeme Farkındalığı”olarak tanımlanmaktadır. Bilinçli farkındalık uygulamaları birçok sağlık durumu için kullanılsa da özellikle yeme farkındalığı kapsamında porsiyon kontrolü sağlayarak yeme bozuklukları ve kilo yönetiminde önemli rol oynamaktadır. Bu kesitsel çalışmada bilinçli yeme davranışı, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve beden kütle indeksi (BKİ) arasındaki ilişkinin yorumlanması amaçlanmaktadır. Bu araştırma, Levent'te özel bir kliniğe başvuran 18-65 yaş arası kadın bireyler arasında yapılmıştır. Araştırmaya yüz doksan kadın katılmıştır. (%51,6 (n=98) 18-30 yaş, %12,6 (n=24) 31-40 yaş, %18,9 (n=36) 41-50 yaş ve % 16,8 (n=32) 51-65 yaş). Araştırmaya katılan bireylerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarını ve bilinçli yeme örüntülerini karşılaştırmak ve sosyodemografik özelliklerini belirlemek için (Sağlıklı Beslenmeye ilişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ), Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) ve Sosyodemografik veri formunu (Yaş, kilo, boy, eğitim düzeyi, gelir durumu gibi bilgiler içeren) çevrimiçi bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many weight loss methods have developed in addition to the classic calorie-restrictive diets. Classical weight loss methods are not always very effective in terms of permanent weight loss. Obesity is a serious health problem that continues to increase and brings many chronic diseases along with it. The relationship between eating behavior and weight gain and obesity has been investigated for a long time. Calorie-restrictive treatments used in the therapy of obesity cannot be sustainable in the long term. Therefore, different interventions are needed in addition to calorie-restrictive practices. Mindfulness is currently being discussed as a permanent and effective weight loss method. Research on the use of mindfulness in addition to traditional calorie-restricting weight loss procedures is showing positive results. Mindfulness is defined as“awareness that arises in the present moment, non-judgmentally, by paying attention”. When“Mindfulness”is reflected in eating behaviors, it is defined as“Eating with Consciousness or ”Mindful Eating". Although mindfulness practices are used for many health conditions, it plays an important role in eating disorders and weight management, especially by providing portion control within the scope of mindful eating. In this cross-sectional study, it is objected to interpret the correlation between mindful eating behavior, healthy eating habits and body mass index (BMI). This research was conducted among female individuals between the ages of 18-65 who applied to a private clinic in Levent. One hundred ninety woman have participated in the study. (51.6% (n=98) 18-30 years old, 12.6% (n=24) 31-40 years old, 18.9% (n=36) 41-50 years old and 16.8% (n=32) 51-65 years old). An online questionnaire (which includes Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN), Mindful Eating Questionnaire (MEQ) and Sociodemographic data form) was applied to compare the healthy nutritional habits and the mindful eating patterns of the individuals participating in the study and to determine sociodemographic information such as age, weight, height, education level, income status.