Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde endüstriyel katı atık yönetimi
Industrial solid waste management in Denizli organized ındustrial region
- Tez No: 78608
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜCAATTİN KIRIMHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET DENİZLİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ'NDE ENDÜSTRİYEL KATI ATIK YÖNETİMİ Bu çalışmada, Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde meydana gelen evsel ve endüstriyel katı atık miktarı ve türü tespit edilmiştir. Bu amaçla bölgedeki tüm fabrikalar teker teker dolaşılmış, 79 üretim biriminden cevap alınmıştır. Üretim birimlerine; tesislerinin endüstriyel katı atık miktarı ve türü, geri kazanım durumları, bölgedeki katı atık yönetimi hakkındaki bilgileri ve yönetmelikler hakkındaki bilgileri sorulmuştur. Yapılan anketler sonucunda Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde, yılda yaklaşık 750 ton evsel katı atık, 20000 ton endüstriyel katı atık meydana geldiği saptanmıştır. Endüstriyel katı atıkların sadece % 28 'i geri kazanılmaktadır. Bu rakam geri kazanılmaya uygun katı atıkların meydana geldiği Denizli Organize Sanayi Bölgesi için çok düşüktür. Anketler sonucunda görülmüştür ki, görüşülen fabrikaların neredeyse % 90'ındaki yöneticilerin yönetmeliklerden haberi yoktur. Bu çalışma kapsamında Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nden çıkan endüstriyel katı atıkların satıldığı hurdacılardan 14 tanesi ile görüşülmüştür. Hurdacılardan günde yaptıkları alım miktarı, aldıkları hurda türü ve hurdayı nereye sattıkları öğrenilmiştir. Çalışmanın sonucunda; üretim bilimlerinin endüstriyel üretim esnasında atık azaltımı yapmaları gerektiği, evsel ve endüstriyel katı atıklarını ayrı toplayıp geri kazanım işlemini dikkatle yapmaları gerektiği, en fazla oluşan tekstil atıklarım geri kazanmak için bölgeye bir tesis kurulması gerektiği ve geri kazanım işleminde bir basamak vazifesi gören hurdacıların kooperatifleşmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT INDUSTRIAL SOLID WASTE MANAGEMENT IN DENİZLİ ORGANIZED INDUSTRIAL REGION In this study, quantity and type of domestic and industrial solid waste produced in Denizli Organized Industrial Region is determined. For this purpose all industrial factories are visited one by one and knowledge about 79 production units are collected. Quantity recycling situation, their knowledge about regulations and solid waste management in the region are asked. As a result of the questionnaire it has been found that approximately 750 tons domestic solid waste and 20000 tons industrial solid waste is produced in Denizli Organized Industrial Region annualy. Only 28 % of the industrial solid waste is being recycled. This amount is very low for the Denizli Organized Indutrial Region where solid wastes suitable for recycling are produced. As a result of the questionnaire it has been seen that the managers in almost 90 % of the factories have not information about the regulations. In the scope of this study, 14 of the scrap dealers who buy the industrial solid wastes of Denizli Organized Industrial Region are interviewed. Their daily purchase quantity, waste type and where they sell the scrap is learned. As a result of the study, it has been found that the production units should make waste reduction during the production and that they should collect domestic and industrial solid wastes seperately and they should make the recycling carefully. A plant should be established in the region to recycle the mostly produced textile wastes and the scrap dealers which are a part of the recycling process should be organized on a cooperative basis.