Preparation polymer –based materials for thermal and acoustic insulation supplications
Isı ve akustik yalıtım için hazırlık polimer esaslı malzemeler eklentileri
- Tez No: 786122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI KARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HUSSEİN ALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Atık lastikleri yeni ürünlere dönüştürmenin ekonomik ve çevresel faydaları göz ardı edilemez ve çok fazla lastiği tek bir yerde depolamanın olumsuz etkileri de göz ardı edilemez. Dolgu malzemesi olarak kullanılan kullanılmış lastiklerden (CRT) elde edilen kırıntı kauçuğu, CRT ile polimerik matrisler arasındaki yetersiz bağ nedeniyle CRT/polimer kompozitlerin mekanik özelliklerinde bir azalma gösterir. Trimetoksi silil propil metakrilat, 3-kloropropil trietoksisilan ve silika asit, CRT yüzeyini bir epoksi matrisine dolgu malzemeleri olarak dahil edilmek üzere hazırlamak için kullanılan üç tip silan bağlama maddesidir. CRT yüzey işleminin kompozitin mekanik1 özellikleri1 üzerindeki etkisini1 belirlemek1 için, hem işlenmemiş hem de işlenmiş CRT'nin ağırlıkça %10'unu içeren numuneler üretildi ve test edildi. Sonuçlar, 3-kloropropil trimetoksi silan birleştirme ajanı ile yüzey işlemenin, CRT/epoksi kompozitin mekanik özelliklerini işlenmemiş CRT/epoksi ile karşılaştırıldığında sırasıyla %56, %30 ve %36 artırabildiğini, diğer yandan yüzey1 işlemenin1 diğer maddelerle yapıldığını göstermektedir. silan türleri1 birleştirme ajanları, işlenmemiş olanlardan 1 daha az 1 mekanik iyileştirme1 sağlayabilir, ancak yine de daha iyi11 sağlayabilir. (10,20,30,40) wt.% CRT/epoksi kompozitler oluşturarak, CRT'nin arttırılmasının kompozitin termal, akustik yalıtımı ve mekanik özelliklerini nasıl etkilediğini de araştırabiliriz. Sonuçlar, malzemedeki CRT yüzdesi arttıkça, çekme dayanımının, esneklik modüllerinin ve darbe dayanımının düştüğünü ancak akustik yalıtımının iyileştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The economic and environmental benefits of repurposing waste tyres into new products cannot be overstated, and nor can the negative impacts of storing too many tyres in one place be ignored. used Crumbed rubber tires (CRT) as filler material shows a decreasing in the mechanical properties of CRT/polymer composites, due to insufficient bonding between CRT and polymeric matrices. Trimethoxy silyl propyl methacrylate, 3-chloropropyl triethoxysilane, and silica acid, are the three types of silanes coupling agents used to prepare the CRT surface for incorporation as filler materials in an epoxy matrix. To determine the impact of CRT surface treatment on the mechanical properties of the composite, samples containing 10 wt% of both untreated and treated CRT were manufactured and tested. Results show that surface treating with 3-chloropropyl trimethoxy silane coupling agent can increase the mechanical properties of CRT/epoxy composite by 56%, 30%, and 36%, respectively, compared to non-treated CRT/epoxy, while surface treating with other types of silanes coupling agents can produce less mechanical improvement but still better than that of non-treated. By creating (10,20,30,40) wt.% treated CRT/epoxy composites, we may also investigate how increasing the CRT impacts the composite's thermal, acoustic insulation, and mechanical properties. The results demonstrate that as the percentage of CRT in the material increases, its tensile strength, modules of elasticity, and impact strength drop but its acoustic insulation improves.