Kedilerde kronik böbrek yetmezliği tedavisinde sinbiyotiklerin üremik toksinler üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of synbiotics on uremic toxins in the treatment of chronic renal failure in cat
  1. Tez No: 786121
  2. Yazar: EMRE KÜLLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU DALĞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma kronik böbrek yetmezlikli kedilerde oral yoldan verilen sinbiyotik bakterilerin üremik toksinler üzerine etkilerinin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Çalışmaya dahil edilen kronik böbrek yetmezlikli kediler IRIS 2019 sınıflandırma rehberine göre evrelendirildi. İki ve üstü evredeki kediler rastgele 2 gruba ayrıldı. Birinci gruba (n=10) konvansiyonel tedaviye ek olarak 30 gün boyunca L. acidophilus (5x109 cfu) ve B. Longum (5x109 cfu) bakterileriyle birlikte inülin içeren oral sinbiyotik kapsüller 2.5 kg vücut ağırlığına 1 kapsül olacak şekilde, ikinci gruba (n=10) ise tek başına konvansiyonel böbrek yetmezliği tedavisi uygulandı. Çalışmaya alınan kedilerin 0. 15. ve 30. günlerde örnekleme yapılarak hematolojik ve serum biyokimyasal (üre, kreatinin, indoksil sülfat, malondialdehit, fosfor, SDMA) analizleri yapıldı. Ayrıca sistemik tansiyon ölçümleri ve klinik skorlamaları yapılarak kayıt altına alındı. Çalışma sonucunda sinbiyotik kapsül uygulanan gruptaki hayvanların üremik toksinlerden Üre, Kreatinin, Simetrik Dimetilarjinin ve İndoksil Sülfat seviyelerinin konvansiyonel tedavi grubundaki kedilere göre anlamlı derecede düşük olduğu ve aynı şekilde klinik skorlarında sinbiyotik kapsülle tedavi edilen grupta konvansiyonel tedavi grubuna göre anlamlı derecede iyi olduğu tespit edildi. Hematolojik parametrelerde, böbrek uzunluklarında ve tansiyon değerlerinde ise anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edildi. Sonuç olarak kronik börek yetmezlikli kedilerde konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan sinbiyotiklerin klinik semptomlarda iyileşmenin yanı sıra üremik toksin seviyesinde düşüş şekillendirerek konvansiyonel tedaviye ek olarak bir katkı sağlayacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of orally administered synbiotic bacteria on uremic toxins in cats with chronic renal failure. Cats with chronic renal failure included in the study were staged according to the IRIS 2019 classification guideline. Cats in stages 2 and above were randomly divided into 2 groups. In the first group (n=10), in addition to conventional treatment, oral synbiotic capsules containing inulin with L. acidophilus (5x109 cfu) and B. Longum (5x109 cfu) bacteria were administered as 1 capsule per 2.5 kg body weight for 30 days, while the second group (n=10) was treated with conventional renal failure treatment alone. Hematological and serum biochemical (urea, creatinine, indoxyl sulfate, malondialdehyde, phosphorus, SDMA) analyzes were performed by sampling the cats included in the study on days 0, 15 and 30. In addition, systemic blood pressure measurements and clinical scoring were made and recorded. Obtained data revealed that the uremic toxins, Urea, Creatinine, Symmetrical Dimethylarginine and Indoxyl Sulfate levels of the animals in the group treated with the synbiotic capsule were significantly lower than the cats in the conventional treatment group and clinical scores were found to be significantly better in the group treated with the synbiotic capsule compared to the conventional treatment group. It was determined that there was no significant difference in hematological parameters, kidney lengths and blood pressure values. As a result, it was concluded that synbiotics applied in addition to conventional treatment in cats with chronic kidney failure will contribute to the conventional treatment by improving clinical symptoms as well as reducing the level of uremic toxins.