Covıd-19 pandemi sürecinde doğum yapan annelerin emzirme deneyimleri
Breastfeeding experiences of mothers who gave birth during the covid-19 pandemic process
  1. Tez No: 786164
  2. Yazar: ZEYNEP GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışma COVID-19 Pandemi sürecinde doğum yapan COVID pozitif annelerin emzirme deneyimlerini fenomenolojik olarak incelemek amacıyla yapılmış nitel bir çalışmadır. Yöntem: Bu araştırmada yorumlayıcı fenomenolojik tasarım kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini COVID pozitif olarak doğum yapan 22 anne oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Ekim 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında online platformda görüntülü olarak, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve gözlem notları kullanılarak toplanmıştır. İçerik analizi Granaheim ve Lundman'a göre yapılmıştır. Bulgular: Katılımcılarla yapılan görüşmeler sonucunda üç tema ve on beş alt tema oluşturulmuştur. COVID-19 pandemisinde doğum sonu döneme başlangıç yapan katılımcıların emzirme sürecini etkileyen durumlar değişen bakımda anne olmak temasıyla açıklanmıştır. Bu tema“öncelikle bebeğin sağlığı / fedakar anneler”,“hapishanede olmak gibi”,“damgalanma algısı”, ve“geciken anne-bebek kavuşması”alt temalarından oluşmaktadır. Emzirme sürecindeki duygular, süreçteki duygular döngüsü temasıyla açıklanmıştır. Bu temada“emzirmeyi arzulamak”,“hayal kırıklığı”,“üzüntü”,“korku”,“suçluluk”ve“mutluluk”alt temaları bulunmaktadır. Diğer tema ise soğuk bir baharla baş edebilmek temasıdır. Bu tema“emzirmenin hastalıklardan koruyacağına inanma”,“emzirme sorunları ile mücadele etmek”,“anne olma sürecinde yalnızlıkla baş etme”,“destek olmak”ve“ilahi güce sığınma”olmak üzere beş alt temadan oluşmuştur. Sonuç: Karantina sürecinde kadınların bebeklerinin sağlığını kendi sağlıklarından daha öncelikli görmeleri sonucunda emzirmeye yöneldikleri, emzirmeyi arzu eden kadınların farklı sorunlarla karşılaştıkları, destek ihtiyaçlarının arttığı ve bu süreçte değişik duygular yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This qualitative study was conducted to phenomenologically examine the breastfeeding experiences of COVID-19 positive mothers who gave birth during the COVID-19 Pandemic. Method: Interpretive phenomenological design was used in this study. The sample of the study consists of 22 mothers who gave birth as COVID positive. The data of the research were collected by video, semi-structured interview form and observation notes on the online platform between October 2021 and January 2022. Content analysis was done according to Granaheim and Lundman. Results: As a result of the interviews with the participants, three themes and fifteen sub-themes were formed. The conditions affecting the breastfeeding process of the participants who started the postpartum period in the COVID-19 pandemic were explained with the theme of being a mother in changing care. This theme consists of sub-themes“first of all, baby's health / altruistic mothers”,“like being in prison”,“perception of stigma”, and“delayed mother-baby reunion”. Emotions in the breastfeeding process are explained with the theme of the cycle of emotions in the process. In this theme, there are sub-themes“desiring to breastfeed”,“disappointment”,“sadness”,“fear”,“guilt”and“happiness”. The other theme is coping with a cold spring. This theme consisted of five sub-themes:“believing that breastfeeding will protect against diseases”,“combating breastfeeding problems”,“coping with loneliness in the process of becoming a mother”,“supporting”and“taking refuge in divine power”. Conclusion: It has been determined that during the quarantine period, women tend to breastfeed as a result of seeing their babies' health as more important than their own health, that women who want to breastfeed face different problems, their support needs increase, and they experience different emotions in this process.