Sarkopenisi olan ve olmayan geriatrik bireylerde ağız sağlığı, beslenme ve yutma fonksiyonunun karşılaştırılması
Comparison of oral health, nutrition and swallowing function in geriatric individuals with and without sarcopenia
- Tez No: 786163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma sarkopenik olan ve olmayan geriatrik bireylerin ağız sağlığı, beslenme ve yutma fonksiyonunu karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 65 yaş üstü gönüllü, nörolojik hastalığı ve dejeneratif nöromusküler hastalığı olmayan, baş-boyun bölgesi cerrahi ve/veya radyoterapi öyküsü olmayan, Standardize Mini Mental Durum Test puanı 24 ve üzeri olan sarkopenik 28 birey ve sarkopenik olmayan 37 birey dahil edildi. Bireylerin kişisel bilgileri, kognitif durumu, komorbid hastalıkları, antropometrik ölçümleri, kas kuvveti ölçümleri değerlendirildi. Ağız Sağlığı Etki Profili ile ağız sağlığı, Mini Nutrisyonel Değerlendirme ile beslenme durumu ve EAT-10 ile yutma fonksiyonu değerlendirilerek bu testlere verdikleri yanıtlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the oral health, nutrition and swallowing functions of geriatric individuals with and without sarcopenia. A total of 28 sarcopenic and 37 non-sarcopenic individuals with a Standardized Mini Mental State Test score of 24 and above, who were over 65 years old, had no neurological disease and degenerative neuromuscular disease, no history of head and neck surgery and/or radiotherapy were included in the study. Individuals personal information, cognitive status, comorbid diseases, anthropometric measurements, muscle strength measurements were evaluated.