Tarihi Kapadokya bölgesi Niğde ili turizm potansiyeli ve yerel halkın turizm algısının incelenmesi
Historical Cappadocia region Nigde province tourism potential and investigation of local people's tourism perception
  1. Tez No: 786168
  2. Yazar: FATİH BUĞRA SÜRME
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasının konusu Niğde ilinin sahip olduğu turizm potansiyelini tespit ederek yerel halkın turizme karşı algısını ortaya koymaktır. Niğde ili sahip olduğu kültürel ve doğal mirası ile turizm açısından oldukça fazla değeri il sınırları içerisinde barındırmaktadır. Tarihi cami, kilise, çeşme gibi somut kültürel miras yapılarının yanı sıra dağlar, göller, kaplıca ve termal kaynaklarıyla Kapadokya bölgesinde gözde olabilecek potansiyele sahip Niğde, bütün bu değerlere rağmen yeterince bilinmeyen il görünümüne sahiptir. Bir ilin turizm alanında gelişmesinde yerel halkın olumlu ve olumsuz tutumları oldukça etkilidir. Konuyla ilgili ulusal ve uluslararası literatürde yapılan çalışmaların sınırlı olması, ilerleyen süreçlerde yapılacak olan çalışmaları önemli kılmaktadır. Tez çalışmasının araştırma evrenini Niğde ilinde yaşayan yerel halk oluşturmaktadır. Araştırma evreninin büyük olması, maliyet, zaman ve diğer etkenlerden dolayı araştırmada kolayda örnekleme tekniği kullanılmıştır. Tez çalışmasının verileri nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan anket tekniği ile elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak Niğde İlinde Yaşayan Yerel Halkın Turizme İlişkin İfadelerin Belirlenmesi ölçeği kullanılmıştır. Anketin uygulanması ve verilerin toplanması 15.07.2022 ve 15.08.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma tamamen gönüllülük esasına dayalı olup 432 kişiden çevrimiçi (online) anket uygulanarak veri toplanmıştır. Toplanan veriler istatistiki paket programı (SPSS) ile analiz edilmiştir. Araştırmada yer alan ölçeklerin dağılımının normal olup olmadığını belirlemek adına analizler uygulanmıştır. Verilerin analizi için standart sapma, mod, medyan, aritmetik ortalama, normallik testi gibi tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmış olup, ayrıca faktör analizi, t-testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, yerel halkın yaş ve eğitim düzeyi ile turizm algıları arasında anlamlı bir farklılık ortaya çıkarken, yerel halkın cinsiyeti ile turizm algıları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Tez çalışmamızda Niğde ilinde somut ve somut olmayan kültürel miras bakımından turistik çekiciliğe sahip olduğu, yerel halkın turizme yönelik olumlu görüş taşıdığı, ancak altyapı ve üstyapı sorunları nedeniyle turizmin yeterince geliştirilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to determine the tourism potential of Niğde province and to reveal the perception of the local people towards tourism. With its cultural and natural heritage, Niğde province has a lot of value in terms of tourism within the borders of the province. Niğde, which has the potential to be popular in the Cappadocia region with its tangible cultural heritage structures such as historical mosques, churches, fountains, as well as mountains, lakes, hot springs and thermal springs, has the appearance of a city that is not known enough despite all these values. The positive and negative attitudes of the local people are very effective in the development of a province in the field of tourism. The limited number of studies in the national and international literature on the subject makes future studies important. The research population of the thesis study consists of the local people living in the province of Niğde. Due to the large size of the research population, cost, time and other factors, convenience sampling technique was used in the research. The data of the thesis study was obtained by the survey technique, which is one of the quantitative research methods. As a data collection tool, the Identification of Expressions of the Local People Living in the Province of Niğde about Tourism was used. The application of the questionnaire and the collection of data were made between 15.07.2022 and 15.08.2022. The study is completely voluntary and data were collected from 432 people by applying an online questionnaire. The collected data were analyzed with statistical package program (SPSS). Analyzes were applied to determine whether the distribution of the scales in the study was normal. Descriptive statistics such as standard deviation, mode, median, arithmetic mean, normality test were used for the analysis of the data, and factor analysis, t-test and ANOVA test were also applied. As a result of the findings, it was determined that while there was a significant difference between the age and education level of the local people and their tourism perceptions, there was no significant difference between the gender of the local people and their tourism perceptions. In our thesis, it has been concluded that Niğde has a touristic attraction in terms of tangible and intangible cultural heritage, the local people have a positive view of tourism, but tourism cannot be developed enough due to infrastructure and superstructure problems.