Köpek mamalarında pirinç yerine farklı oranlarda yulaf kullanımının etkileri
Effects of using different percentages of oats instead of rice in dog food
  1. Tez No: 786167
  2. Yazar: ÜLKÜ DURDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Piyasada çok çeşitli köpek mamaları bulunmaktadır. Genellikle de köpek mamalarında tahıl olarak pirinç kullanılmaktadır. Bu çalışmada, ekstrude mamalarına pirincin yarısı veya tamamı yerine yulaf katılmasıyla köpeklerde sindirim, dışkı kalitesi ve bazı kan değerleri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma iki deneme olarak yürütülmüştür. Birinci denemede 15 adet yetişkin Golden retriever ırkı köpek kullanılarak; köpekler her biri 5 hayvandan oluşan biri kontrol (K), ikisi deneme grubu (Y1, Y2) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Kontrol mamasına %30 pirinç, Y1 mamasına %15 pirinç + %15 yulaf, Y2 mamasına %30 yulaf katılmıştır. Besin madde sindirilebilirlikleri indikatör (asitte erimeyen kül) yöntemiyle belirlenmiştir. Köpekler 27 gün boyunca bu mamalarla beslenmiştir. Y2 grubunda kuru madde ve organik madde sindirimi önemli oranda düşmüştür. Yulafın yüksek oranda kullanılmasıyla canlı ağırlık değişimi, kan değerleri, izobütirik ve izovalerik asit hariç dışkı uçucu yağ asitleri, dışkı amonyak düzeyi ve dışkı kıvamında herhangi bir farklılık oluşmamıştır. İkinci denemede, 8 gün boyunca K ve Y2 mamaları ile yapılan iki kap tercih testinde köpekler yüksek oranda yulaflı mamayı tercih etmiştir. Sonuç olarak; köpeklerin kuru mamalarına %30'a kadar yulaf katılmasının mama tüketimi, canlı ağırlık, dışkı kalitesi, kan değerlerinde olumsuz bir değişikliğe sebep olmadığı tespit edilmiştir. İnsanlarda sağlık üzerine olumlu ve bazı hastalıklara karşı koruyucu etkileri bilinen yulafla ilgili köpeklerde de benzer çalışmalar yürütülebilir.
Özet (Çeviri)
There is a wide range of dry dog foods available on the market. Generally, rice is used as a grain in dog foods. In this study, it was aimed to the effects of adding oats to extruded foods instead of half or all of the rice on digestion, stool quality, and some blood values in dogs were investigated. The study was carried out as two trials. In the first experiment, 15 adult Golden retriever breed dogs were used and the dogs were divided into 3 groups, each consisting of 5 animals, one control (F) and two experimental group (Y1, Y2). 30% rice was added to the control food, 15% rice + 15% oats to the Y1 food, and 30% oats to the Y2 food. Nutrient digestibility was determined by the indicator (acid-insoluble ash) method. The dogs were fed with these foods for 27 days. Dry matter and organic matter digestion decreased significantly in the Y2 group. With the high use of oats, there was no difference in body weight change, blood values, fecal volatily fatty acids, except isobutyric and isovaleric, fecal ammonia level and fecal consistency. In the second trial, in the two-pan preference test performed with K and Y2 foods for 8 days, dogs preferred oatmeal at a high rate. In conclusion; It has been determined that adding up to 30% oats to the dry food of dogs does not cause a negative change in food consumption, live weight, stool quality, blood values. Similar studies can be conducted in dogs with oats, which are known to have positive effects on human health and protect against some diseases.