Günümüz sanatının dönüştürücü, mekânsal ve ilişkisel niteliklerinin düşünümsellik kavramı bağlamında incelenmesi
Examination of the transformative, spatial and relational characteristics of contemporary art in the context of the concept of reflexivity
  1. Tez No: 786169
  2. Yazar: GÖRKEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. MELİH APA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Özünde yazarın sanat paradigmasını betimleyen bu tez, düşünümselliğin olanağında ortaya çıkmış bir sanat tartışmasıdır. Çalışmada, düşünümsel bakış açısından algılanan Sanat alanının bağıntısal yapısı çözümlenmekte ve nitelikleri ortaya koyulmaktadır. Bu perspektiften belirlenen, sanatın dönüşüm, mekânsallık ve ilişkisellik kavramlarıyla olan zorunlu bağıntısı incelenmektedir. İnceleme sırasında metodik olarak Sanat, Bilim ve Felsefe disiplinlerinin eşgüdümlü çalıştırılmasıyla argümantasyonun doğrulanabilir olması hedeflenmektedir. Bu bağlamda sanat yapıtını anlamlı nesne/faaliyet olarak kavrayan çalışma, sanatsal faaliyeti ise bir yapılandırma olarak ele almaktadır. Böylece sanat yapıtı etrafında şekillendiği düşünülen sanat pratiğinin 'anlam' ve 'bağlam' kavramlarıyla ilişkilendirilmesiyle; sanatsal faaliyetin, dönüştürme eyleminin, mekânın ve ilişkiselliğin birlikte tasarımlandığı bir süreç biçiminde yorumlanması gerektiği savunulmaktadır. Bir bilgi formu olmak bakımından sanatın üreticisi olarak sanatçı yerine, bilginin ve alan pratiklerinin toplumsal-kolektif üretimi bağlamında sanat habitusu önerilmekte, öte yandan bunun karşısında, Sanat alanı aktörlerinin düşünümsel bir sanat habitusunu oluşturması gerektiği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation, which essentially describes the author's paradigm of art, is a discussion of art that emerged in the possibility of reflexivity. In the study, the relational structure of the Art field, which is perceived from the reflexive point of view, is analyzed and its characteristics are revealed. The obligatory relationship of art with the concepts of transformation, spatiality and relationality, determined from this perspective, is examined. During the examination, it is aimed to make the argumentation verifiable by methodically coordinating the disciplines of Art, Science and Philosophy. In this context, the study, which comprehends the work of art as a meaningful object/activity, considers the artistic activity as a configuration. Thus, by associating the art practice, which is thought to be shaped around the artwork, with the concepts of 'meaning' and 'context'; It is argued that artistic activity should be interpreted as a process in which the act of transformation, space and relationality are designed together. Instead of the artist as the producer of art in terms of being a form of knowledge, art habitus is suggested in the context of the social-collective production of knowledge and field practices, on the other hand, it is claimed that the actors of the Art field should create a reflexive art habitus.