Zwick çekme deney cihazının parametrelerinin belirlenmesi
Defining the parameters of zwick tensile testing machine
  1. Tez No: 78617
  2. Yazar: ALİ ÇIRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Tez çalışmasında; Zwick çekme deney cihazı kullanılmıştır. Kullanılan malzeme elektrik iletkeni amaçlı yuvarlak tavlı bakır tellerdir. Zwick çekme deney cihazı 0,1 mm çaplı tel' de %0,1, 0,71 çaplı tel'de ise %5,2 hata veriyor. Bu hata araştırıldı ve çözüme kavuşturuldu. Bu amaçla; Öncelikle standartlar incelenmiştir. Numune hazırlamada dikkat edilecek noktalar belirlenmiştir. Deney esnasında dikkat edilecek noktalar saptanmıştır. Uygun çene ağzı malzemeleri, çene basıncı, çene açıklığı belirlenmiştir. 50-150 mm/min. arasındaki Zwick çekme deney makina hızı uygulanmış, en uygun deney hızı bulunmuştur. Uygun Lo mesafesi saptanmıştır. Seri üretim sürecine uygun olması açısından, yapılan çekme deneylerinin sonuçlan irdelenmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT On this study; Zwick tensile testing machine has been used. The materials required are soft copper wire with different diametres used in the materials for the purpose of conducting electricity. During the test, for the wire with 0,1 of diametre gives 0,1% failure; for the wire with 0,71 of diametre gives 5,2 % failure. These failure percentages have been examined and solved. For this purpose; first the standarts have been examined During sampling, main points have been determined. During testing, important points have been ascertained. Appropriate grip span, grip pressure and grip distance have been cleared. Machine speeds of Zwick tensile testing from 50 to 150 mm/min have been applied. The most suitable testing speed has been found out. Appropriate Lo distance has been confirmed. According to the suitability of the mass production process, the necessary tensile testings' results have been observed and suggestions for solution have been brought.