Ortaöğretim öğrencilerine verilen öfke kontrolü eğitiminin öfke düzeylerine etkisi
The effect of angry control training given to secondary students on angry levels
- Tez No: 786188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bilişsel yaklaşıma göre hazırlanan öfke kontrol eğitimi programının, ortaöğretim öğrencilerinde sürekli öfke ve öfke ifade tarzları üzerindeki etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Karabük ili Eskipazar İlçesi'nde bulunan Seyhan Cengiz Turhan Anadolu Lisesi'nde 2021-2022 eğitim-öğretim yılı Kasım ve Nisan ayları içerisinde yürütülmüştür. Çalışmada 114'ü kadın 69'u erkek olmak üzere toplamda 183 ortaöğretim öğrencisine ''Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği'' uygulanmıştır. Ölçek puanlarına ve gönüllük esasına bağlı rastgele yöntem ile 12 öğrenci kontrol 12 öğrenci deney gruplarına seçilmiştir. Ön test yapıldıktan sonra deney grubuna sekiz haftalık ''Öfke Kontrol Eğitim Programı'' uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir eğitim verilmemiştir. Verilerin toplanmasında ''Tanımlayıcı Bilgi Formu'' ve Özer (1994) tarafından Türkçeye uyarlanmış 'Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğunu belirlemek için Kolmogorov-Simirnov ve Shapiro-Wilk testi, ölçekten alınan puanların ortalamalarını karşılaştırmak için T-Test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to examine the effectiveness of the anger control training program prepared according to the cognitive approach on trait anger and anger expression styles in secondary school students. Materials and Methods: The study was carried out in Seyhan Cengiz Turhan Anatolian High School located in Eskipazar District of Karabuk province in November and April of the 2021-2022 academic year. In the study, the“Trait Anger and Anger Expression Style Scale”was applied to a total of 183 secondary school students, 114 of whom were female and 69 were male. Based on the scale scores and on a voluntary basis, 12 students were selected to control and 12 students to experimental groups. After the pre-test, an eight-week“Anger Control Training Program”was applied to the experimental group. No training was given to the control group.“Descriptive Information Form”and“Trait Anger and Anger Expression Style Scale”adapted to Turkish by Özer (1994) were used to collect the data. SPSS 26.0 package program was used in the analysis of the data. The Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk test was used to determine the conformity of the data to the normal distribution, and the T-Test was used to compare the means of the scores obtained from the scale.