Examining nurses' knowledge and attitudes about epilepsy
Hemşirelerin epilepsi ile ilgili bilgi ve tutum larının incelenmesi
- Tez No: 786189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Epilepsi, yaşamın birçok farklı yönünü etkileyen prognozu kötü, kronik bir hastalıktır. Epilepsi, dünya çapında yaklaşık 50 milyon insanı etkilemekte ve sık görülen nörolojik hastalıklar arasında yer alamaktadır. Epilepsili bireylerin yaklaşık yüzde sekseni düşük veya orta gelirli ülkelerde yaşamaktadır. Irak'ta da epilepsi sık görülen hastalıklardan bir tanesidir. Kronik ve ilerleyici olan bu hastalığın erken teşhisi ve doğru tedavi protokolünün uygulanması önemlidir. Epilepsi bakım ve tedavisi multidisipliner bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Ekibin kilit parçalarından birisi olan hemşireler; hastalığın tanılanmasından, tedavinin ve bakımın yönetilmesine kadar her aşamada görev almaktadır. Bu nedenle hemşirelerin hastalık hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumları bakım kalitesi açısından önemlidir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, hemşirelerin epilepsi ile ilgili bilgi ve tutumlarını incelemektir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırma, Kasım 2021 ile Ocak 2022 tarihleri arasında, Al-Najaf şehrinde bulunan üç hastanede (Al-Sadr Eğitim Hastanesi, Al-Hakim Genel Hastanesi ve Orta Fırat Nörobilim Merkezi) yürütülmüştür. Örneklemi epilepsi hastalarına bakım veren (150) hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; Sosyodemografik Form, Hemşirelerin Epilepsi Konusundaki Bilgi ve Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve nicel verilerin analizinde bağımsız gruplarda t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon analizleri, regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %62,7'si kadın, %37,3'ü erkek, %39,3'ü 20-24 yaş aralığında, %50,0' si hemşirelik lisans mezunu, %37,3'ü 1-2 yıl iş deneyimine sahip, %58,0'i acil serviste çalışmaktadır. Hemşirelerin epilepsi bilgi ölçeği puan ortalaması 21.63±5.22 epilepsiye yönelik tutum ölçeği puan ortalaması 35.03±4.02' dür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine nurses' knowledge and attitudes about epilepsy. Method: A descriptive and cross-sectional research design was used. The research was conducted in three hospitals (Al-Sadr Training Hospital, Al-Hakim General Hospital, and Middle Euphrates Neuroscience Center) in the city of Al-Najaf between November 2021 and January 2022. The sample consisted of 150 nurses who care for epilepsy patients. As a data collection tool; Sociodemographic Form and Scale for Evaluating Nurses' Knowledge and Attitudes toward Epilepsy were used. The data were collected by face-to-face interview method. In the analysis of data; descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation) were used and t-test, ANOVA, Pearson correlation analyses, regression. Results: 62.7% of the nurses were female, 37.3% were male, 39.3% were between the ages of 20-24, 50.0% had a bachelor's degree in nursing, and 37.3% had 1-2 years of work experience, 58.0% of them work in the emergency department. The nurses' epilepsy knowledge scale mean score was 21.63±5.22, and the epilepsy attitude scale mean score was 35.03±4.02.