Ruh sağlığı bölge hastanelerinde çalışan hemşirelerin adli psikiyatri hastalarına yönelik tutumları ile merhamet yorgunluğu düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the attitudes of nurses working in regional mental health hospitals towards forensic psychiatry patients and the level of compassion fatigue
  1. Tez No: 786200
  2. Yazar: LEYLA AYBÜKE UZUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırma Türkiye'deki Ruh Sağlığı Bölge Hastanelerinde (RSBH) çalışan hemşirelerin adli psikiyatri hastalarına yönelik tutumları ile merhamet yorgunluğu düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yürütülen araştırma Türkiye'deki RSBH'nde görev yapmakta olan (n:119) hemşireler ile gerçekleştirilmiştir. Veriler ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Adli Psikiyatri Hastalarına Yönelik Hemşire Tutum Ölçeği (APHYHTÖ)'' ve ''Merhamet Ölçeği (MÖ)'' ile toplanmıştır . Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı (ortalama, standart sapma, medyan, yüzde dağılımları) ile parametrik testler (t- testi, ANOVA, Pearson Korelasyon) kullanılmıştır. Araştırmada hemşirelerin APHYHTÖ toplam puan ortalaması 69,99±9,19, MÖ toplam puan ortalamasında 44,78±10,92 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak genç, sosyal aktivitelere katılan, bakım verilen hasta sayısı 11in altında olan hemşirelerde APHYHTÖ alt boyut ve toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the relationship between the attitudes of nurses working in Regional Mental Health Hospitals (RMHH) in Turkey towards forensic psychiatry patients and the level of compassion fatigue. The descriptive and relationship seeker study was carried out with (n:119) nurses working in Regional Mental Health Hospitals in Turkey. The data were collected with“Personal Information Form”,“Nurse Attitude Scale towards Forensic Psychiatry Patients (NASTFPP)”and“Compassion Scale (CS)”. In the descriptive (mean, standard deviation, median, percentage distributions) and parametric tests (t-test, ANOVA, Pearson Correlation) were used in the evaluation of the data. In the study, the mean total score of the nurses on the NASTFPP was 69.99±9.19, and the mean total score on the CS was 44.78±10.92. As a result, it was found that nurses who are single, active in social activities, the number of patients cared for was less than 11, had a statistically significant difference in the sub-dimension and total scores of NASTFPP. It was determined that the compassion fatigue scores of the nurses participating in the study were at a moderate level and the compassion scale scores of the nurses who were young, single, had a statistically significant level of risk in the sub-dimension and total scores of CS.