Hemşire ve ebelerin engelli kadınların üreme sağlığına ilişkin bilgi ve görüşleri
Knowledge and opinions of nurses and midwives on reproductive health of disabled women
- Tez No: 786207
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Araştırma hemşire ve ebelerin engelli kadınların üreme sağlığına ilişkin bilgi ve görüşlerini saptamak amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne bağlı Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde görev yapan 66 hemşire ve 102 ebe ile analitik-kesitsel olarak 25 Ocak – 8 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından literatüre göre hazırlanan soru formu ile toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirmesinde tanımlayıcı istatikler, ki-kare testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmadaki hemşire ve ebelerin çoğunun engelli yakını yoktu ve engelli kadına bakım vermemişti. Hemşire ve ebelerin çoğu engelli kadınların üreme sağlığına ilişkin eğitim almak istediğini ve daha çok iletişim becerileri konusunda eğitim almak istediğini belirtti. Hemşire ve ebelerin engelli kadınların üreme sağlığına ilişkin bilgileri incelendiğinde katılımcıların çoğunun engelli kadınların kürtaj ve plansız gebelik yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğu konusunda yanlış cevabı verdiği görüldü. Bununla beraber katılımcıların çoğunun engelli kadınların gebeliklerinin ve doğumlarının yüksek riskli olduğu konusunda doğru cevabı verdiği saptandı. Araştırmada hemşire ve ebelerin yarısında fazlası engelli kadınların engelli olmayan kadınlara oranla daha çok jinekolojik problemler yaşarlar bilgisine doğru cevabını verdikleri görüldü. Hemşire ve ebelerin engelli kadınların üreme sağlığına ilişkin görüşlerinde ise katılımcıların çoğunun engelli kadınların aseksüel olduğuna katılmıyorum cevabını verdikleri görüldü. Ayrıca katılımcıların çoğu engelli kadınların gebe kalmaması gerektiğine katılmadığını belirtti. Bunlara ilaveten engelli kadınların doğum şekli tercihi kararlarının önemsenmesine katılıyorum cevabını verenlerin sayısının da fazla olduğu görüldü. Hemşire ve ebelerin yaşı, mesleği ve engelli kadına bakım verme durumları ile engelli kadınların üreme sağlığına ilişkin bilgileri arasında fark olmadığı görüldü. Engelli kadınların üreme sağlığına ilişkin eğitim almak isteyen katılımcıların bilgi sorularına doğru cevabını verme oranının daha yüksek olduğu görüldü. Katılımcıların yaşı ile engelli kadınların üreme sağlığına ilişkin görüşleri arasında fark olmadığı belirlendi. Engelli kadına bakım vermeyen ve engelli kadınların üreme sağlığına ilişkin eğitim almak isteyen hemşire ve ebelerin görüşlerinin engelli kadınların üreme sağlığını desekleyci ve olumlu yönde olduğu saptandı. Sonuç: Araştırma sonucunda elde edilen veriler ışığında, hemşire ve ebelerin engelli kadınların üreme sağlığına ilişkin bilgilerinin yeterli olduğu saptandı. Engelli kadınların üreme sağlığına ilişkin eğitim almak isteyen katılımcıların bilgi sorularına doğru cevabını verme, görüş sorularına ise engelli kadınları destekleyen yönde katılıyorum cevabını verme oranının daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was carried out to determine the knowledge and opinions of nurses and midwives about the reproductive health of disabled women. Material and Methods: The research was carried out analytically and cross-sectionally with 100 nurses and 148 midwives working in the Gynecology and Obstetrics Hospital of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between January 25 and February 8, 2022. Research data were collected by the researcher with a questionnaire prepared according to the literature. The data analysis obtained in the study was analyzed using the SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program. Descriptive statistics and chi-square test were used in the evaluation of the data. Results: Most of the nurses and midwives in the study did not have a disabled relative and did not care for the disabled woman. Most of the nurses and midwives stated that they wanted to receive training on reproductive health of disabled women and more on communication skills. When the information of nurses and midwives on reproductive health of disabled women was examined, it was seen that most of the participants gave the wrong answer that disabled women are more likely to have abortions and unplanned pregnancies. However, it was determined that most of the participants gave the correct answer about the high-risk pregnancies and births of disabled women. In the study, it was seen that more than half of the nurses and midwives gave the correct answer to the information that disabled women experience more gynecological problems than non-disabled women. In the views of nurses and midwives on the reproductive health of disabled women, it was seen that most of the participants answered that they do not agree that disabled women are asexual. In addition, most of the participants stated that they did not agree that women with disabilities should not get pregnant. In addition to these, it was seen that the number of those who gave the answer that I agree with the importance of giving importance to the decision of birth method of disabled women was high. It was seen that there was no difference between the age, occupation and caregiving status of the disabled women and the knowledge of the reproductive health of the disabled women. It was seen that the rate of giving the correct answer to the information questions of the participants who wanted to receive training on reproductive health of disabled women was higher. It was determined that there was no difference between the age of the participants and the views of disabled women on reproductive health. It was determined that the views of nurses and midwives who do not care for disabled women and who want to receive training on the reproductive health of disabled women are supportive and positive for the reproductive health of disabled women. Conclusion: In the light of the data obtained as a result of the research, it was determined that the nurses and midwives had sufficient knowledge of the reproductive health of women with disabilities. It was determined that the rate of giving the correct answer to the information questions of the participants who want to receive training on the reproductive health of disabled women and the rate of giving the correct answer to the opinion questions in the direction of supporting disabled women were higher.