Comprehensive analysis of integrated maritime spatial planning requirements in Black Sea
Karadeniz'de bütüncül deniz mekansal planlama ihtiyaçlarının analizi
- Tez No: 786215
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANER ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İnsanoğlu okyanuslardan ve denizlerden çok çeşitli alanlarda yararlanmaktadır. Okyanus ve deniz ekosistemleri sahip oldukları biyolojik çeşitlilik, kaynaklar ve hizmetler ile çevresel, sosyal ve ekonomik birçok değer ve fayda sağlamaktadır. Yaşamın kaynağı olan denizlerin yaşamı destekleme kapasitelerinin sürekliliğinin sağlanması bu nedenle çok önemlidir. Ancak bugün için okyanuslar ve denizlerin sağlığı süratle bozulmaktadır. Okyanuslar ve denizler insan faaliyetlerinden kaynaklanan, aşırı avlanmadan kirliliğe, iklim değişikliğinden asidifakasyona kadar uzanan birçok etkinin toplam baskısı altındadırlar. İnsanlığın ve gelecek nesillerin ortak malı olan okyanus ve denizlere muazzam hasar verilmektedir ve mevcut eğilim devam ederse, gezegen için sonuçları kaçınılmaz olarak kötü olacaktır. Bu gidişin önü ancak deniz alanlarının ve yaşamının sorumlu bir şekilde yönetilmesi ve korunmasına başlanarak alınabilir. Bu bağlamda deniz çevresinin korunması kavramı son dönemde önemli bir dönüşüm geçirmiştir. Kirliliğin önlenmesi veya belli bir türün korunması gibi tek bir sektöre odaklanan geleneksel yaklaşımın yerine daha geniş bir koruma yaklaşımını içeren, her bir deniz alanının kendine özgü niteliklerini dikkate alan, bütün bir deniz ekosisteminin korunmasını amaçlayan ekosistem temelli yaklaşımlar ve bütünleşik deniz yönetimi araçları ön plana çıkmıştır. Deniz Saha Planlaması (DSP) bu bütünleşik planlama araçlarından biridir ve son dönemde gittikçe daha fazla dikkat çekmektedir. Bugün için 100 civarında ülke başlangıç safhasından değerlendirme ve gözden geçirme safhasına kadar uzanan farklı seviyelerde DSP inisiyatifleri uygulamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin Karadeniz deniz alanlarında DSP'nin uygulanmasına karar verilmesi durumunda paydaşların kimler olabileceği, paydaşlar arasındaki çatışma alanları, Türkiye'nin deniz alanları yönetimine ilişkin mevcut hukuki ve idari alt yapısı incelenmiştir. Çalışma kapsamında denizcilik sektörü temsilcileri ile röportajlar ve 158 kişinin katıldığı bir anket yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda denizcilik sektörünün Türkiye'nin Karadeniz deniz alanlarının yönetimine ilişkin bir planlama çalışmasında yer alacak paydaşlar, planlama ile yönetilecek çatışma alanları, planlama için görevlendirilecek otorite ve planla kapsanacak sahanın genişliği konusunda yaklaşımları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings benefit from the oceans and seas in a wide variety of areas. Ocean and sea ecosystems provide many environmental, social and economic values and benefits with their biodiversity, resources and services. For this reason, it is very important to ensure the continuity of the life-supporting capacities of the marine realm. Today, however, the health of the oceans and seas is deteriorating rapidly. The oceans and seas are under the combined pressure of many impacts from human activities, ranging from overfishing to pollution, from climate change to acidification. We are doing tremendous damage to the oceans and seas that are the common property of all humanity and future generations, and if the current trend continues, the consequences for the planet will inevitably be disastrous. This trend can only be prevented by starting the responsible management and protection of marine areas and marine life. In this context, the concept of protection of the marine environment has undergone a significant transformation in recent years. Instead of the traditional approach focusing on a single sector such as pollution prevention or protection of a particular species, ecosystem-based approaches and integrated marine management tools have come to the fore, which include a broader conservation approach, take into account the unique characteristics of each marine area, and aim to protect the entire marine ecosystem. Maritime Spatial Planning (MSP) is one of these integrated planning tools and has been attracting more and more attention recently. Currently, around 100 countries are implementing MSP initiatives at different levels, from the initial phase to the evaluation and adaptation phase. In this study, the issues of who the stakeholders might be, in case of decision taken to implement MSP in the Turkish Black Sea marine areas, the conflict among the stakeholders, Türkiye's current legal and administrative infrastructure regarding the marine management were examined. Within the scope of the study, interviews with representatives of the maritime sector and a survey with 158 participants were conducted. As a result of the study, the maritime sector's approach and perception towards the holistic planning for management of Türkiye's Black Sea marine areas, the stakeholder engagement in a planning work, the conflict areas to be managed by planning, the authority to be assigned for planning and the spatial scale of the area to be covered by the plan were determined.