Suriyeli küçük girişimcilerde sosyal sermaye
Social capital in Syrian small entrepreneurs
  1. Tez No: 786221
  2. Yazar: KÜBRA HATİCE TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada sosyal sermaye ve göç olgusunu birlikte ele alarak Suriyeli küçük girişimciler incelenmiştir. Göç öncesinde ve sonrasında sahip oldukları sosyal sermaye değişimi göz önünde bulundurularak Mersin'de yaşayan Suriyeli küçük girişimcilerin mevcut sosyal sermayeleri aracılığıyla ne tür fırsatlar ve imkânlar edindikleri, hangi ağlarla ve nasıl sermaye birikimlerini gerçekleştirdiklerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Suriyeli girişimcilerin var olma ve kendilerini var edebilme süreçleri incelenerek mevcut ağları kullanma becerileri ile daha çok hangi ağlar ile sosyal sermayelerini oluşturduklarına açıklık getirilecektir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak hazırlanan bu çalışmanın evrenini Mersin'deki Suriyeli girişimciler oluşturmaktadır. Farklı sektörlerde işletme açarak girişimciliğe adım atmış ve eğitim seviyesi genellikle düşük olan 24 Suriyeli işletme sahibine kartopu örneklem ile ulaşılmıştır. Yarı yapılandırılmış açık uçlu sorular ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda yapılan alan araştırması sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, Mersin'deki Suriyeli girişimciler için büyük önem taşıyan sosyal ağların, kendi aralarında kapalı ağlar oluşturarak giderek güçlenen güçlü bağların oluşmasına kaynaklık ettiği tespit edilmiştir. Sosyal sermayenin, Suriyeli göçmenlerin girişimcilik faaliyetlerinde önemli bir etkisinin olduğu anlaşılmış ve etnik ekonominin oluşmasında da olumlu bir rolü olduğu elde edilen bulgular neticesinde bu çalışma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Syrian small entrepreneurs were examined by considering the phenomenon of social capital and migration together. Considering the social capital change they had before and after the migration, it was aimed to reveal what kind of opportunities and opportunities the Syrian small entrepreneurs living in Mersin acquired through their existing social capital, with which networks and how they realized their capital accumulation. By examining the existence and self-creation processes of Syrian entrepreneurs, it will be clarified with their ability to use existing networks and with which networks they create their social capital. The universe of this study, which was prepared using the qualitative research method, consists of Syrian entrepreneurs in Mersin. A snowball sample was reached to 24 Syrian business owners, who started entrepreneurship by opening businesses in different sectors and generally had a low level of education. In-depth interviews were conducted with semi-structured open-ended questions. In line with the findings obtained as a result of the field research conducted in this context, it has been determined that the social networks, which are of great importance for Syrian entrepreneurs in Mersin, are the source of the formation of stronger ties by creating closed networks among themselves. As a result, it has been understood that social capital has a significant effect on the entrepreneurial activities of Syrian immigrants and this study has seen that it has a positive role in the formation of the ethnic economy.