Gemlik körfezi yüzey sedimentinde dinoflagellat dinlenme kistlerinin mikroskobik ve moleküler yöntemlerle tanımlanması
Identification of dinoflagellate resting cysts by microscopic and molecular methods in Gemlik bay surface sediment
  1. Tez No: 786244
  2. Yazar: TARIK DEMİRTUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında 23–24 Haziran 2021 tarihlerinde Gemlik Körfezi'nde 5 istasyondan güncel deniz sedimenti örneklemesi yapılarak körfezde mevcut dinoflagellat kistleri moleküler teknikler kullanılarak teşhis edilmiştir. Küresel iklim değişikliği ve artan kirlilikle birlikte kıyı sularında görülen dinoflagellat türlerinin rol aldığı zararlı alg çoğalması (ZAÇ) olaylarında güncel sedimentteki dinlenme kistleri“tohum bankası”olarak işlev görmektedir. Bu çalışmada deniz sedimentinde bulunan dinoflagellat dinlenme kistlerinin hangi türlere ait olduklarının belirlenmesi için moleküler teşhis teknikleri kullanılarak geçmişte yaşanmış ve gelecekte de yaşanabilecek ZAÇ olaylarına ışık tutulması amaçlanmıştır. Gemlik Körfezi'nden izole edilen dinoflagellat kistleri üzerinde yürütülen moleküler filogenetik çalışmalar sonucunda 5 tanesi (Pentapharsodinium imariense, Protoperidinium latidorsale, Protoperidinium stellatum, Scrippsiella erinaceus, Scrippsiella masanensis) Türkiye kıyıları için yeni kayıt olan toplam 11 farklı dinoflagellat türü teşhis edilmiştir. Ayrıca Alexandrium pseudogonyaulax türü Türkiye kıyı sularından ikinci kez bildirilmiştir. Çalışma sonucunda ülkemizde daha önce morfolojik yöntemlerle gerçekleştirilen araştırmalarda teşhis edilemeyen türler belirlenmiş ve gerçek dinoflagellat çeşitliliğinin ortaya çıkartılabilmesi için moleküler yöntemlerin gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, recent marine sediment sampling from 5 stations in the Gulf of Gemlik between 23–24 June 2021 was performed and the dinoflagellate cysts present in the gulf were identified using molecular techniques. With global climate change and increasing pollution, resting cysts in the surface sediment function as a“seed bank”in harmful algal bloom (HAB) events in coastal waters, in which dinoflagellate species play important role. This study's aim is to shed light on the past and future HAB events by using molecular identification techniques to determine the species of dinoflagellate resting cysts found in marine sediments. Molecular phylogenetic studies were carried out on dinoflagellate cysts isolated from the Gulf of Gemlik, and total of 11 species identified and 5 of them (Pentapharsodinium imariense, Protoperidinium latidorsale, Protoperidinium stellatum, Scrippsiella erinaceus, Scrippsiella masanensis ) are new records for the Turkish coasts. In addition, the Alexandrium pseudogonyaulax species was reported for the second time from Turkey. As result of this study, species that could not be identified in the previous morphological studies in Türkiye were identified and the necessity of molecular methods to reveal the true dinoflagellate diversity is shown.