Skeletonization of 2D and 3D shapes via incremental carving of the shape domain
Şekil alanının artımlı oyulması yoluyla 2B ve 3B şekillerin iskeletleştirilmesi
- Tez No: 786243
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SİBEL TARI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GENÇTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Western Linguistics and Literature, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
2B ve 3B şekillerin iskeletlerini çıkarmak, daha sonra şekil eşleştirme, geri alma, deformasyon, animasyon, tıbbi görüntüleme, sanal endoskopi ve benzeri çeşitli alanlarda kullanılabilen, şekillerin kompakt bir temsilini elde etmek için önemlidir. Bu tezde, $v_k$ alanı olarak adlandırdığımız ve şekil alanının içten dışa doğru adım adım oyularak keşfedilmesini sağlayan yeni bir yumuşak mesafe dönüşümleri ailesi sunuyoruz. Alanımız hem 2B hem de 3B şekillere uygulanabilir. Şekil alanı içindeki $v_k$ alanının genişlemesini analiz ettikten sonra, 2B ve 3B şekillerin eğri iskeletini oluşturmak için bir yöntem geliştirdik. İskeletleştirme yöntemimiz inceltme gerektirmez ve yöntemimizle üretilen iskeletler ince ve gürültüye karşı dayanıklıdır. Çeşitli 2B ve 3B şekiller için iskeletleştirme sonuçlarımızı diğer iskeletleştirme yöntemleriyle karşılaştırmalı olarak sunuyor ve tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
Extracting skeletons of 2D and 3D shapes is important for obtaining a compact representation of shapes, which later can be utilized in various areas such as shape matching, retrieval, deformation, animation, medical imaging, virtual endoscopy and so on. In this thesis, we present a new family of smooth distance transforms what we call as $v_k$ field, which enables exploration of the shape domain by incrementally carving it from inside out. Our field is applicable to both 2D and 3D shapes. After analyzing expansion of $v_k$ field inside the shape domain, we develop a method for constructing curve skeleton of 2D and 3D shapes. Our skeletonization method does not require thinning and the skeletons produced by our method are thin and robust to noise. We present and discuss our skeletonization results for several 2D and 3D shapes with comparison to other skeletonization methods.