Gemlik Körfezi Karacaali yöresi su, sediment ve bazı balık türlerinde Pb, Cu, Cd, ve Hg düzeylerinin belirlenmesi
Determination of Pb, Cu, Cd and Hg concentrations in water sediment and some fish species from the Gemlik Bay, Karacaali region
- Tez No: 47914
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Doktora Tezi GEMLİK KÖRFEZİ KARACAALİ YÖRESİ SU, SEDİMENT ve BAZI BALIK TÜRLERİNDE Pb, Cu, Cd ve Hg DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ Servet ATAYETER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gülten KOKSAL 1996, Sayfa: 129 Jüri: Prof. Dr. Gülten KOKSAL Prof. Dr. Muammer ERDEM Prof. Dr. Selçuk SEÇER Bu araştırmada, Gemlik Körfezi -Karacaali yöresinden alman su ve sediment örnekleriyle dil, istavrit ve sardalya balıklan ile sadece Eylül 1992'de dere pisisinin kas ve karaciğerlerindeki Pb, Cu, Cd ve Hg konsantrasyonları yaş yakma yöntemi ile Atomik Absorbsiyon Spektrofotometrede (AAS) belirlenmiştir. Bu konsantrasyonların su sıcaklığı, pH, balık türü ve toplam boyu ile aylara göre değişimi incelenmiştir. Araştırmada sedimentte saptanan metal konsantrasyonlarının deniz suyundakine göre yüksek ve deniz suyunda her ay L, II. ve III. istasyonlarda saptanan metal konsantrasyonlarının genel ortalamasının (DGO) Aralık 1992'de Pb>Cu>Cd>Hg, araştırmanın diğer aylarında ise Pb>Cd>Cu>Hg şeklinde sıralandığı saptanmıştır. Dipten alman su örneklerindeki metal konsantrasyonlanmn ise yüzey ve orta bölgeden alman örneklerdekine göre yüksek olduğu, sedimentte saptanan metal konsantrasyonlannm ortalamalarının (SGO) sıralamasının ise Ekim 1992 ile Nisan ve Haziran 1993'te Cu>Pb>Cd>Hg, diğer aylarda ise Pb>Cu>Cd>Hg olduğu saptanmıştır. Her üç balık türünde karaciğerde saptanan metal konsantrasyonlanmn kaslardakine göre daha yüksek olduğu, kastaki metal konsantrasyonlanmn dere pisisiIll ABSTRACT Ph. D. Thesis DETERMINATION OF Pb, Cu, Cd and Hg CONCENTRATIONS IN WATER, SEDIMENT AND SOME FISH SPECIES FROM THE GEMLİK BAY, KARACAALİ REGION Servet AT AYETER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prof. Dr. Gülten KOKSAL 1996, Page: 129 Jury: Prof. Dr. Gülten KOKSAL Prof. Dr. Muammer ERDEM Prof. Dr. Selçuk SEÇER In this study, the concentrations of Pb, Cu, Cd and Hg were determined in water, sediment, muscle and liver of the some fish species namely, sole, scad, sardine and only in September 1992, flounder obtained from Gemlik Bay, Karacaali Region using the wet-ashing method followed by measurement by Atomic Absorption Spectrophotometer (AAS). Fluctuations in metal concentrations according to temperature of water, pH, species offish and total length were also reviewed. Data showed that metal concentratios determined in sediment are higher than those of determined in water. According to results, it has also been observed that monthly mean concentrations are ordered only in December 1992 as Pb>Cu>Cd>Hg and in the rest of the study as Pb>Cd>Cu>Hg. Additionally, it has been found that the metal concentrations of deep water samples are higher than those of surface and mid- depth samples. The order of monthly mean concentrations of sediment in October 1992, April June and September 1993 is Cu>Pb>Cd>Hg whereas in other months of study is Pb>Cu>Cd>Hg.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph. D. Thesis DETERMINATION OF Pb, Cu, Cd and Hg CONCENTRATIONS IN WATER, SEDIMENT AND SOME FISH SPECIES FROM THE GEMLİK BAY, KARACAALİ REGION Servet AT AYETER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prof. Dr. Gülten KOKSAL 1996, Page: 129 Jury: Prof. Dr. Gülten KOKSAL Prof. Dr. Muammer ERDEM Prof. Dr. Selçuk SEÇER In this study, the concentrations of Pb, Cu, Cd and Hg were determined in water, sediment, muscle and liver of the some fish species namely, sole, scad, sardine and only in September 1992, flounder obtained from Gemlik Bay, Karacaali Region using the wet-ashing method followed by measurement by Atomic Absorption Spectrophotometer (AAS). Fluctuations in metal concentrations according to temperature of water, pH, species offish and total length were also reviewed. Data showed that metal concentratios determined in sediment are higher than those of determined in water. According to results, it has also been observed that monthly mean concentrations are ordered only in December 1992 as Pb>Cu>Cd>Hg and in the rest of the study as Pb>Cd>Cu>Hg. Additionally, it has been found that the metal concentrations of deep water samples are higher than those of surface and mid- depth samples. The order of monthly mean concentrations of sediment in October 1992, April June and September 1993 is Cu>Pb>Cd>Hg whereas in other months of study is Pb>Cu>Cd>Hg.ÖZET Doktora Tezi GEMLİK KÖRFEZİ KARACAALİ YÖRESİ SU, SEDİMENT ve BAZI BALIK TÜRLERİNDE Pb, Cu, Cd ve Hg DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ Servet ATAYETER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gülten KOKSAL 1996, Sayfa: 129 Jüri: Prof. Dr. Gülten KOKSAL Prof. Dr. Muammer ERDEM Prof. Dr. Selçuk SEÇER Bu araştırmada, Gemlik Körfezi -Karacaali yöresinden alman su ve sediment örnekleriyle dil, istavrit ve sardalya balıklan ile sadece Eylül 1992'de dere pisisinin kas ve karaciğerlerindeki Pb, Cu, Cd ve Hg konsantrasyonları yaş yakma yöntemi ile Atomik Absorbsiyon Spektrofotometrede (AAS) belirlenmiştir. Bu konsantrasyonların su sıcaklığı, pH, balık türü ve toplam boyu ile aylara göre değişimi incelenmiştir. Araştırmada sedimentte saptanan metal konsantrasyonlarının deniz suyundakine göre yüksek ve deniz suyunda her ay L, II. ve III. istasyonlarda saptanan metal konsantrasyonlarının genel ortalamasının (DGO) Aralık 1992'de Pb>Cu>Cd>Hg, araştırmanın diğer aylarında ise Pb>Cd>Cu>Hg şeklinde sıralandığı saptanmıştır. Dipten alman su örneklerindeki metal konsantrasyonlanmn ise yüzey ve orta bölgeden alman örneklerdekine göre yüksek olduğu, sedimentte saptanan metal konsantrasyonlannm ortalamalarının (SGO) sıralamasının ise Ekim 1992 ile Nisan ve Haziran 1993'te Cu>Pb>Cd>Hg, diğer aylarda ise Pb>Cu>Cd>Hg olduğu saptanmıştır. Her üç balık türünde karaciğerde saptanan metal konsantrasyonlanmn kaslardakine göre daha yüksek olduğu, kastaki metal konsantrasyonlanmn dere pisisi